Chyby, kterých se dopouštíme při výběru jídelního stolu

Chyby, kterých se dopouštíme při výběru jídelního stolu

Rozhodli jste si pořídit nový jídelní stůl dřevo-kov? I když bychom měli vybírat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, přesto nám do toho budou mluvit také poslední módní trendy hovořící jasně – masiv s výraznými kovovými podnožemi je trend posledních let. Ať už se necháte zlákat vlastním vkusem nebo dáte přednost tomu, co někdo stanovil, vyhněte se v nejlepším případě několika chybám, kvůli kterým byste poté nemuseli jídelní stůl používat tak často. 

Až příliš velký jídelní stůl

I když vám to vaše domácnost umožňuje, neznamená to, že máte mít až příliš velký jídelní stůl. Pokud bude až příliš velký, nebudete ho používat už jen proto, že se u něj budete cítit sami, i když u něj s někým budete sedět. Držte se proto obecného pravidla, které říká, že okraje stolu by měly být vzdáleny alespoň 90 centimetrů od stěn nebo okolního nábytku. 

Kromě toho, že by tedy stůl měl mít okolo sebe dostatek prostoru, kolem něj by mělo být místo na uspořádání židlí.

Nevhodné osvětlení nad stolem

Jídelna je tvořená nejen stolem, ale také osvětlením a při výběru stolu bychom měli pamatovat také na něj. Pokud budeme majiteli spíše kulatého stolu, nad stolem se bude nacházet jedno centrální svítidlo, jež osvítí veškerou plochu stolu. Pokud je však stůl velikostně krapet jiný, konkrétně obdélníkový nebo oválný podlouhlý, nebude vám stačit jednoprvkové svítidlo nad stolem. 

Musíte hledat spíše takové světlo, které se bude skládat z vícero částí nebo vícero bodů. A tím bude zajištěno, že se osvítí celková plocha stolu.

Všechno k sobě musí ladit

Nepřiměřenost – ach, ta nepřiměřenost. Masivní stoly nepůjdou ruku v ruce s jednoduchými židlemi, stejně tak masivní stoly nepůjdou ruku v ruce s jednoduchými, velmi tenkými kovovými podnožemi. Synergie, nikoli asymetrie má v jídelně vévodit, pamatujte na to.