Hortenzie: nádherná rostlina, která dokáže měnit barvy svých květů

Hortenzie: nádherná rostlina, která dokáže měnit barvy svých květů

Hortenzie je rostlina, která zaujme především svými kulovitými květy. Obvykle se vyskytují ve škále od čistě bílé až po modrou. Zajímavostí je, že rostlina může mít různou barvu květů – například každý rok jinou. Původem pochází z Japonska, kde ji zkušení zahradníci dokážou pěstovat dokonce tak, že obsahuje několik různých barev květů na jedné rostlině. Tento proces je ale zdlouhavý a náročný. Samotné pěstování hortenzie (Hydrangea) ale složité není. 

Jakákoli půda 

Půda by měla být dobře propustná a pokud možno neustále vlhká. A pak už nezáleží na tom, zda bude kyselá nebo naopak zásaditá. Rostlina si poradí s každou z nich. V kyselé půdě mají květy hortenzie obvykle modrou barvu, v zásadité půdě se květy zbarvují do růžové barvy. Na pH půdy je tedy závislá barva květů – od modré přes fialovou až po růžovou. Speciální odrůdy mohou být bílé. Zahradníci záměrně mění pH půdy (například přidáním vápna), aby dosáhli změny barvy květů hortenzie. 

Podmínky pro pěstování 

Hortenzie je rostlina, která si příliš nepotrpí na slunce. Má ho ráda, dá ale přednost pobytu v polostínu. Pokud tedy vybíráte to správné místo pro svou hortenzii, dejte ji k okraji plotu (může jít o klasický drátěný plot potažený stínící tkaninou) nebo pod stromy. Právě stromy poskytnou dostatečné množství slunečního světla i stínu a současně chrání rostlinu před silným deštěm. Na druhou stranu: čím více slunce bude mít rostlina, tím více květů poskytuje. 

Péče o hortenzii 

Několikrát ročně je zapotřebí rostlinu hnojit, protože je závislá na množství živin v půdě. Používejte speciální hnojivo na hortenzie, které používejte od počátečního růstu až do srpna. Důležitá je také pravidelná zálivka: během kvetení klidně každý den. Cílem je udržovat půdu neustále vlhkou, nikoli však přemokřenou. Mladé rostliny na zimu chraňte – po opadu listí je svažte zahradnickou textilií.