Hra světel a stínů

Hra světel a stínů

Nádherná hra světel a stínů se může projevit jak v interiéru, tak i v exteriéru vašeho bytu či domu. Kromě praktické stránky osvětlení si lze také pohrát s doplňkovými světly a vytvářet tak jedinečný vzhled.

Jaké parametry sledovat při výběru svítidel?

Všímejte si také technických parametrů osvětlení. Sem patří účinnost svítidla, životnost, vyzařovací charakteristika, potřebný zdroj světla a také daný typ svítidla. Pokud budete osvětlovat prostory s vysokými stropy, je dobré je osvětlovat jinak než místnosti se stropy nižšími. Veškerá svítidla mají v první řadě sloužit svému účelu osvětlení. Musí zajistit dostatečné a vhodné osvětlení pro různé typy prostor.

Nepodléhejte při zařizování bytů či domů výběru svítidla v první řadě podle ceny a pak teprve designu, při čemž na technické parametry ani nepomyslíte. Je opravdu velký rozdíl mezi vzhledem světla v předváděcí místnosti a jeho vzhledem a účinkem přímo na místě u vás doma. Nikdy neuděláte chybu, pokud vyhledáte odborník v podobě světelného technika, a necháte si poradit. Výsledek může být funkční a dostatečně efektivní. Výběr nejvhodnější typu svítidla pro daný prostor z pohlede typu a výkonu světelného zdroje, laik těžko vybere sám. Zkušení designéři hry světel a stínů dokáží vybrat osvětlovací soustavu, která dosáhne kýžených parametrů a famózního efektu osvětlení.

Vliv kvality osvětlení na kvalitu života

Jen naším zrakem přijímáme asi 80 % vědomých informací. Náš zrak umí synchronizovat rytmus střídání dne a noci, a zejména proto je důležité i kvalitní interiérové osvětlení. Světlo se tak v našich očích stává jedním se základních faktorů působících skrze naše životní prostředí. Velkou měrou ovlivňuje naše fyzické i psychické rozpoložení, naše pracovní výkony, zážitky, vnímání a schopnost regenerace organismu. A při nedostatečném světle, kdy je některá z daných funkcí dlouhodobě omezována, ovlivňuje to negativně naše zdraví, dochází k přechodnému, ale i trvalému poškození zdraví.

Vybíráme-li kvalitní osvětlení do prostorů například s dlouhodobým pobytem, je dobré dbát na minimální hladinu osvětlení. Důležité je i spektrální složení světla a podíl modré složky, která odpovídá charakteru prostoru. Zda jde například o prostor pracovní nebo pouze relaxační. Dalšími parametry působící na naši pohodu v prostoru, který chceme osvětlit je čas a délka světelné expozice, způsob přenosu světla v daném prostoru či poměr horizontální a vertikální osvětlenosti. Svítit je tedy třeba kvalitně, zdravě a také lahodně pro oko. Pak to vypadá třeba jako na fotografii.

Hra světel a stínů

Hra světel a stínů