Jak na správné čištění zubů

Jak na správné čištění zubů

Zářivý a bílý úsměv – to je chlouba nejednoho člověka. Bohužel ne každý se krásným úsměvem může pyšnit. Zatímco někoho trápí zuby zažloutlé, někoho zase zuby zkažené nebo plné plomb. Všem těmto problémům však lze předcházet, pakliže si zuby budeme čistit opravdu tak, jak máme čili alespoň dvakrát denně podle několika pravidel.  

S měkkým kartáčkem netlačte na pilu 

Čištění zubů je pro mnohé velkou neznámou. Většina lidí si myslí, že si stačí zuby jenom “projet” a za minutu je hotovo. Jenže tak to není. Stejně tak není pravdou, že se na zuby hodí jakýkoli kartáček. Dentisté doporučují hlavně měkké kartáčky, se kterými nebudete takzvaně “tlačit na pilu”. Naše zuby jsou velice citlivou součástí našeho těla, i když si to možná neuvědomujete. Vezměte si proto do rukou co nejměkčí kartáček, který seženete, a při čištění na zuby netlačte. Mějte volnou ruku. Pokud budete na zuby tlačit, zbytečně je zatěžíte a nadmíru poškodíte.  

Krouživý pohyb je základ 

Své zuby však nečistěte rovně ani nahoru a dolů. Základem perfektně a správně vyčištěným zubů je krouživý pohyb, o němž jste se jistě učili už při povinných přednáškách dentistů na školách. Jemný, krouživý pohyb a bez tlaku – přesně takto k čištění zubů přistupujte. Nezapomínejte tímto způsobem čistit zuby i ze zadní strany a také plochy stoliček.  

Mezizubní prostory je taktéž nutné čistit 

Je skvělé, že si zuby čistíte ze všech stran. Ale čistíte si i prostory mezi zuby? Mezizubní prostory je taktéž velice důležité čistit, právě zde mohou taky vzniknout bolavé kazy, které jsou bohužel velmi těžce odstranitelné. Mezizubní prostory však snadno nevyčistíte s pomocí klasického kartáčku, ale s pomocí takzvaného mezizubního kartáčku, který je daleko menší svou velikostí než zmiňovaný klasický kartáček. K sehnání je jak v lékárnách, tak i u zubařů v ordinaci nebo běžně v drogeriích.