Kam se lidé dnes stěhují? Preferují město nebo venkov?

Kam se lidé dnes stěhují? Preferují město nebo venkov?

Stěhování Praha – to je slovní spojení, které je stále častým tématem. I po letech totiž platí to, že se lidé do hlavního města stěhují, a to především za prací nebo za studiem. Podle posledních průzkumů však zájem o setrvávání v hlavním městě klesá. Lidé totiž nachází spokojenost spíše na venkově. Tím se tedy dostáváme k odpovědi na otázku, jestli Češi preferují město nebo venkov. Nelze sice všechny házet do jednoho pytle, ale venkov je nyní trochu v přesile. 

Může za to koronavirová krize?

Nabízí se hned další otázka, a sice jestli za změnou preferencí stojí aktuální koronavirová krize. Je pravdou, že i panující onemocnění má na výsledky průzkumu trochu vliv. Je však třeba stále pamatovat na jednu věc, a sice když lidé prchají od nemoci, prchají do chat a chalup. A zde jsou jenom přechodně, nikoli nastálo. 

To však nemění nic na tom, že venkov má nyní trochu převahu nad městem. Důvodem toho je především klid a ticho, možnost jakéhosi zpomalení. 

Na stěhování na venkov mají vliv emoce

Emoce hrají při stěhování na venkov tu největší roli. Jak již bylo zmíněno, většinou za stěhováním na venkov stojí touha zpomalit, utéct z rušného velkoměsta a obklopit se venkovním klidem. Většinou v tom nehraje žádnou roli práce – ta je nejčastěji tím, co radí lidem zůstat v daném městě a nestěhovat se na vesnici. 

Do města se stěhujeme většinou za prací

Práce má vliv v případě, že se stěhujete z venkova do města. Město nabízí lepší pracovní podmínky, stejně tak mnohem více obchodů, kina, restaurace, také bary a vyšší životní úroveň. A stejně jako se najdou lidé milující onen klid, najdou se lidé preferující tento městský styl života. Otázkou nyní je, do jaké skupiny spadáte vy?

V obou případech to není levná záležitost. Náklady však může rapidně ušetřit stěhovací firma nebo velikost auta, ve kterém se stěhujete.