Základní návnady na kapry, které budete při lovu potřebovat

Základní návnady na kapry, které budete při lovu potřebovat

Je známé, že kapři nejčastěji přijímají potravu ze dna rybníků, kde si pochutnávají na drobných živočiších a zbytcích rostlin. A správné nástrahy a návnady na kapry by měly tyto pochoutky co nejvíc napodobovat. Nejznámější nástrahou jsou boilies, jejichž základem jsou rostlinné a živočišné moučky, aromata, sladidla, barviva a semínka. Rozlišují se stupněm tvrdosti, a tedy i dobou rozpadu. Jsou vhodné do každého ročního období a všech typů vod.

Partikl nejen do krmných směsí

Tygří ořech, nebo také šáchor jedlý, si v poslední době získal velkou popularitu. Většina bílých ryb ho ignoruje, ale kapři ho, jak se zdá, milují. Dá se zakoupit buď ve formě přímo připravené k použití, nebo v tzv. suché formě, kdy ho musíte nejprve namáčet ve vodě a poté uvařit. Má skvělé výživové hodnoty a mohou si na něm pochutnat dokonce i lidé.

Kukuřice se hojně používá jako nástraha na háčku, ale i do zakrmovacích směsí. Už dávno neplatí, že kukuřice musí být žlutá, dnes se dá sehnat v různých barvách a s vůněmi, které jsou pro kapry co nejatraktivnější. Podobným způsobem se dá využít vlčí bob, jelikož má ale větší rozměry, bude přitahovat především větší úlovky.

Pelety a žížaly

Pelety jsou v podstatě slisované moučky a další ingredience, do kterých se zamíchaly i různé druhy krmení. Rychle se rozpadají, takže do vody hned začnou uvolňovat lákadla. Hodí se tedy především na kratší rybaření nebo na začátku rybolovu pro přilákání ryb. Některé pelety mají dírku k nastražení na háček, jiné musíte připevnit gumičkami.

Někteří rybáři nedají dopustit na přírodní nástrahy a návnady. Do této kategorie patří žížaly a červi. Jsou bohaté na bílkoviny a nejvíce se osvědčily na místech, kde se nevyskytuje mnoho rybářů a kde kapři nejsou zvyklí na jiné druhy krmení. I když tyto nástrahy bývají velmi účinné, lákají na háček ryby všech druhů a velikostí, což není vždy žádoucí.