V Aragonii vládli lídři MS, Rossi skončil pátý a Češi nebodovali

v Aragonii vládli mistři

Karel Abraham a Jakub Kornfeil v motocyklové Velké ceně Aragonienedosáhli na body. Abraham po pádu ani nedokončil závod královské třídy MotoGP, Kornfeil v Moto3 měl na 25. místě svůj nejhorší výsledek v sezoně. Prvenství v Alcaňizu vybojovali nyní aktuální lídři mistrovství světa, tedy Španělé MarcMárquez v MotoGP a Joan Mir v Moto3 i Ital Franco Morbidelli v Moto2. Jeho krajan Valentino Rossi pak v nejsilnější třídě i se svou zlomenou nohou skončil na 5. místě. Devítinásobný mistr světa Rossi nyní po nečekané 3. příčce v kvalifikaci dlouho jezdil na 2., ale jen 24 dní po úrazu toto tempo neudržel. Je ale spokojený, protože ještě před týdnem netušil, zda vůbec bude moci jet. V posledních kolech už byl trochu unavený a noha jej bolela, jak se vyjádřil, za žádnou cenu ale nechtěl hodit ručník do ringu.

Stupně vítězů

Stupně vítězů byly zásluhou DanihoPedrosy a Jorgeho Lorenza zcela španělské a v první šestici narušil nadvládu domácích jezdců jen známý hrdina Rossi. Osmatřicetiletý idol a vzor přišel po zranění pouze o závod v San Marinu, ale i přes svůj heroický výkon v Alcaňizu se mu jeho vysněná vidina 10. titulu opět poněkud vzdálila. Z páté pozice ztrácí na Márqueze celých 56 bodů. Abraham nepromítl ani své nadějné tréninkové jízdy dál a dobrý pocit z předchozích dnů se do výsledku v závodě nijak nedostal. Po startu z 15. místa se sice udržel na bodované pozici, ale velmi brzy zcela bez cizího přičinění upadlv pravotočivé zatáčce. Do sedla se hned vrátil, ale brzy odstoupil. Potřetí v sezoně neprojel svou cílovou čárou. Vjel do té zatáčky moc rychle, šel víc na přední brzdu a dostal smyk.

Další vývoj závodu

Kornfeil startoval z 25. pozice a v závodě začínajícím díky mlze později a zkráceném na 13 kol, nedokázal navázat na 7. místo z předchozí Grand Prix San Marina. Šlo o jedno z jeho dvou letošních umístění na bodovaných pozicích. Byl ještě na 11. mstě ve Francii. Jako jeden z mála jezdců dokončil všech 14 závodů, počtvrté se ale nakonec nevešel ani do té elitní dvacítky. Dvacetiletý Mir vyhrál už svůj 8. závod v sezoně a má nejblíže k titulu mistra světaze všech těchto lídrů. Pořadí vede o 80 bodů a v dalších 4 závodech už jich bude mání jen 100. Zvítězil o setiny v těsném dojezdu před Italy Fabiem Di Giannantoniem a EneouBastianinim. Jeho největším rivalem je Romano Fenati, tento Ital dojel na 10. místě. V počadí 8. vítězství v sezoně vybojoval Morbidelli s nevýrazným náskokem v průběžné klasifikaci Moto2. Italský jezdec zvýšil na 21 bodů vedení před Švýcarem Thomasem Lüthim.