Co je to franchising a proč v něm začít podnikat

Co je franchising

Franchising má své kořeny možná už ve středověku, a to ve Francii. Odtud totiž pojem franchise, což znamená v překladu koncese či licence pochází. První stopy dnešního franchisingu se objevily již v roce 1899, kdy společnost Coca-Cola začala propůjčovat licence na svůj produkt. Do České republiky se tento styl podnikání dostal až v roce 1989. Tehdy ale nebyla franchisa dostatečně známá. Podnikatelé se kvůli přílišné nedůvěře ale do licencovaného podnikání nepouštěli. Od té doby se opravdu hodně změnilo. V 21. století obliba franchisingu značně stoupla a rozšířila se do nejrůznějších odvětví.

Franchising jako výhodná forma podnikání

Franchising je pronájem práv k podnikání. Jedna strana poskytuje pro podnikání svou licenci a zaběhnutou obchodní značku. Na druhé straně je pak podle určených pravidel nový podnikatel, který pod touto značkou samostatně sám podniká. Mezi známé světové franšízy patří také McDonald, KFC, Benzina, Shell, Electro World, Extéria, kosmetická společnost Yves Rocher nebo drogerie Teta. Franchising v České republice neustále roste. Mezi nejoblíbenější obory franchisingu patří gastronomie, zejména rychlá občerstvení, restaurace, hospody, kavárny a čajovny. Velké oblibě se ale těší i franšízy z oblasti zdravého životního stylu a kosmetických salónů. Objevují se i nové vzdělávací systémy a franchisy v oblasti služeb, jako je třeba péče o seniory, nemocné a děti.

Než začnete podnikat

Jestliže máte chuť podnikat a nevíte v jakém oboru, franchisa se pro vás může stát tou správnou volbou. Najít v současné době takzvanou díru na trhu není snadné. Mít šanci začít podnikat a mít k tomu neustále k dispozici léty ověřenou a fungující značku, je velká pomoc. Usnadní vám ve velkém stylu vaše začátky. Můžete pak vystupovat třeba jménem společnosti Extéria, která se zabývá bezpečností práce a požární ochranou. Tato oblast služeb má svou klientelu jistou.

BOZP a Po je dáno zákonem a mnoho zaměstnavatelů nemá čas na to, studovat vše, co tato oblast i s povinnostmi zahrnuje. Pomocí franchisy pak budete plnit standardy uvedené ve franchisingové smlouvě. Musíte pouze dodržovat určitá pravidla, která vám ale usnadní práci. Vedení podniku je pak čistě na vás. Společnost, která vám poskytne licenci, vám předá své znalosti, informace poskytne zázemí a propůjčí svou značku.