Vinylové podlahy mají mnoho výhod. Jsou vhodné pro alergiky, dobře vypadají, snadno se udržují a dají se instalovat i na podlahové topení. Navíc jsou opravdu multifunkční, spousta lidí je využívá nejen na podlahu, ale i na schody nebo jako obklady na stěnu. Na co si při výběru dávat pozor?
Správná tloušťka a materiál
U podlahy by měla být uvedená rozměrová stálost, která uvádí, jak moc se vlivem tepla krytina protáhne. Čím menší hodnota, tím lépe. Důležitá je i tloušťka nášlapné vrstvy. Čím je silnější, tím vyšší zátěži dokáže krytina čelit. Nižší tloušťka se hodí do málo zatěžovaných prostor, do bytů stačí tloušťka okolo 0,3 mm.
Jak už bylo řečeno, jsou vinylové podlahy vhodné pro podlahové topení. Platí to ovšem pouze v případě, že zvolíte správnou variantu, musí mít atestaci na využití podlahového vytápění. Nevhodné budou celovinylové plovoucí podlahy s vysokou roztažností materiálu.
Při výběru podlahových krytin u ověřených výrobců prakticky nemůžete sáhnout vedle. Evropští výrobci k výrobě standardně používají zdraví nezávadné látky, u jiných a podezřele levných variant hrozí, že bude podlaha obsahovat škodlivé ftaláty. Častým problémem u nich bývají i nekvalitně vyrobené lamely, nepřesně řezané dílce a nekvalitní zámkové spoje.
Pozor na pokládku
Vinylové podlahy je vhodné fixovat nebo celoplošně lepit, aby nedošlo k jejich poškození, zvlnění či vyboulení. Pokud si s pokládkou nejste jistí, raději si pozvěte odborníka, protože na poškození vlivem špatné instalace se ve většině případů nevztahuje reklamace.
Při pokládání vinylové podlahy je důležité, aby se jí nedotýkaly žádné gumové části. Dlouhodobý kontakt s gumou či voskovanými povrchy totiž způsobuje neodstranitelné zabarvení, které nebude vypadat hezky. Pokud už na podlaze takové věci mít musíte, investujte do speciálních podložek z PVC, polyuretanu nebo filcu.