Co je nejdůležitější při výběru laviček do parku? 

Co je nejdůležitější při výběru laviček do parku?

Parkové lavičky patří k nejdůležitějšímu vybavení parkových prostor. Právě u nich se totiž lidé zdržují nejvíce a schází se na nich s přáteli. Na rozdíl od zahradní lavice je u nich kladen mnohem větší důraz na odolnost a funkčnost, přeci jen jsou hojně používané širokým spektrem lidí a čas od času si je bohužel vyberou za cíl vandalové. 

Design, ale i funkčnost 

Obecně platí, že parkové lavičky by neměly být nijak výrazné, aby nezastiňovaly okolní přírodu. Podoba veřejného prostoru už je totiž daná, ať už historicky, nebo architektonicky, a úkolem laviček není jí dominovat. Lavičky budou s největší pravděpodobností pravidelně vystavované slunečnímu záření, dešti i větru, takže materiály, ze kterých jsou vyrobené, musí být kvalitní a trvanlivé. 

Jaký vybrat materiál? 

Nejuniverzálnějším materiálem pro parkové vybavení je dřevo. U něj máte záruku, že nemůžete šlápnout vedle, jelikož je všeobecně oblíbené, dostatečně odolné, hodí se do venkovních prostor a barvu lze nechat jak přírodní, tak ji pomocí barevných lazur a nátěrů upravit. Do parků se vyplatí sáhnout po lavicích z masivu, který má vysokou nosnost a dlouhou životnost. I tak je ale nutné počítat s mechanickými odřeninami nebo řáděním vandalů a s nutností pravidelných nátěrů. 

Kov je jedním z nejodolnějších materiálů. Je poměrně těžké ho zničit, i když na laku mohou časem vzniknout rýhy a oděrky. Pak je potřeba znovu celou lavičku přetřít a bude vypadat opět jako nová. Nevýhodou kovu je to, že velmi ochotně přejímá teplotu z okolí. V létě na rozpáleném slunci hrozí, že se o něj návštěvníci popálí, v zimě může namrznout a způsobit nemalé potíže. 

Pokud si nemůžete vybrat, který z materiálů zvolit, vsaďte na oba. Parkové lavičky s kovovou konstrukcí a sedadlem z dřevěného masivu přejímají to nejlepší z obou materiálů, jsou elegantní a nadčasové. Vybírat můžete jak mezi lavičkami bez opěradel, které jsou o něco odolnější, tak mezi pohodlnými lavičkami s opěradly.