Barvy tvoří den. Odstíny, kterými vymalovat svůj příbytek

Barvy tvoří den. Odstíny, kterými vymalovat svůj příbytek

Jen málokterý člověk si uvědomuje, jak velký vliv mají barvy na člověka. Ovlivňují jeho náladu, také do jisté míry ovládají jeho chuť k jídlu. Je proto klíčové vědět, jaké odstíny do interiéru patří. Při renovaci příbytku si na náš seznam povolených tónů vzpomeňte a řiďte se jím.  

Obývacímu pokoji může dominovat bílá i světle zelená 

Začněme tím nejjednodušším, a to obývacím pokojem. Tato společenská místnost si zaslouží trochu pozornosti, ovšem nemusíte ji vymalovat pestrými tóny. Bohatě bude stačit světle zelená, která má tendenci člověka uklidnit a působí blahodárně na naši mysl. Zkombinovat ji můžete kupříkladu s bílou, která je symbolem čistoty.  

Bílá obecně se v interiérech nachází poměrně často. A nemůžeme se tomu divit. Nejen, že mluvíme o synonymu čistoty, ale zároveň je to odstín provázející nás na našich začátcích.  

Do kuchyně patří červená 

Nad barvami zdí se zamyslete i v případě, pokud jste se pustili do malování kuchyňského koutu. Jak již bylo zmíněno, barvy jsou to, co ovlivňuje do jisté míry naši chuť k jídlu. Hodí se sem především červená, která ji povzbuzuje a podporuje. Navíc stimuluje naše smysly a působí jako takové neškodné afrodiziakum.  

Pokud je ale červená na vás příliš křiklavá nebo vám zkrátka nepadla do vkusu, vyplatí se vsadit na žlutou. Opět mluvíme o povzbudivém odstínu, který symbolizuje energii a vyvolává v člověku pocit radosti. A přesně toho chcete v kuchyni docílit, nebo ne? 

Ložnici dominuje modrá barva 

Co se týče ložnice, mluvíme o pomyslné oáze klidu. Člověk se zde musí cítit opravdu dobře, musí si zde umět odpočinout a neměl by být ničím vyrušován. Proto sem nepatří červená barva, která v ložnici působí na člověka spíše agresivně a vyvolává v něm negativní pocity.  

Ideální jsou odstíny modré, které působí uklidňujícím dojmem a mají za úkol snížit srdeční tep a krevní tlak. Navíc umí zpomalit dýchání čili usínání v takové místnosti nebude sebemenším problémem.