Péče o zahradu není věda. Vyvarujte se ale několika chybám

Péče o zahradu není věda. Vyvarujte se ale několika chybám

Mít zahradu je sice krásné, ale na druhou stranu i trochu namáhavé. Přece jenom zahrada bez naší péče strádá a svým vzhledem se trochu vymyká kontrole. Mnozí majitelé takové oázy klidu se proto snaží veškerý svůj volný čas věnovat péči o ni, ale je pravdou, že řada z nich chybuje. Jak konkrétně? To si pojďme prozradit!

Špatné, ne-li nulové sekání trávníku

Sekačky do ruky a vzhůru na sekání trávníku! Tato činnost není zrovna oblíbenou na druhou stranu je nepostradatelná. Trávník je totiž tím hlavním, co zahradu vytváří. Proto ho udržujte v dostatečné svěžesti a zdravosti pomocí kvalitní zahradní techniky. Ten, kdo trávník neseká se dopouští velké chyby. Ostatně i ten, kdo trávník seká až příliš často chybuje. 

Podle odborníků se trávník seká jednou za týden či dva. Díky tomu bude zelenější a vyhnete se pracnému vytrhávání velkého množství stébel. Vždycky pamatujte také na to, že se trávník seká maximálně o třicet procent své výšky. Často se zapomíná i o péči, konkrétně kultivátory.

Opomíjené zalévání

Česká republika zrovna není místem, kde by kralovaly deště. Spíše je to naopak. Věčně se potýkáme se suchem a zahrada kvůli tomu strádá. Je zapotřebí sem tam vzít do rukou zavlažovací hadici a pustit se do jejího zalévání. 

Pamatujte ale na jedno – zaléváme jen v konkrétní dobu. Nezaléváme v horkém počasí, spíše se k činnosti uchylujeme během brzkého rána nebo pozdního večera. 

Žádné hnojení rostlin

Aby se ze zahrady stala pomyslná oáza klidu, klíčem k úspěchu je hnojení rostlin. Bohužel se mezi námi najdou jedinci, kteří je prakticky nezalévají, protože se domnívají, že to zkrátka není potřeba. Aby se však rostliny radovaly ze svého bezproblémového růstu, musí odněkud čerpat živiny. Jenže půda není nekonečným zdrojem, hnojivo je následně poskytuje.

Hnojíme vždy rovnoměrně. Také si kontrolujeme, že nepoužíváme hnojiva prošlá.