Pravidelný spánek také vede ke štíhlé postavě

pravidelný spánek

Když chcete hubnout, určitě se zaměřujete na zdravé stravování a dostatečný pohyb. Ovšem to ani zdaleka není všechno. Spousta lidí podceňuje odpočinek a relaxaci. Přitom jedině v případě, že máte dostatek odpočinku a umíte vhodně hospodařit se svými psychickými a fyzickými silami, můžete dosáhnout štíhlé postavy a udržíte si správnou váhu. Pomůže vám k tomu spánek.

Noční odpočinek souvisí s hormony

Někdo ještě žije v zajetí mýtu, že lidé, kteří hodně a dobře spí, jsou tlustí, ale výzkumy už dávno ukázaly, že je tomu jinak. Naopak krátký, nepravidelný spánek je přímo spojen se vznikem nadváhy a obezity. Růstový hormon totiž lidské tělo vyplavuje převážně ve večerních hodinách. Když jste ale dlouho vzhůru, tělo tím pádem nespaluje správně a naopak se snaží vytvářet si zásoby. To samozřejmě vede k nabírání dalších kilogramů. Vytvářejí se zásoby tuku. Špatný spánek, nesprávná regulace hormonů tak stojí v pozadí obezity. Hormony orexiny totiž zodpovídají za spánek i příjem potravy. Grelin je hormon zvýšené chuti k jídlu. Jakmile jeho hladina stoupne, klesá naopak hladina leptinu, který chuť k jídlu snižuje.

Vytvořte si příjemné podmínky v ložnici

Analýzy vědců dokládají i to, že pokud si prodloužíte dobu spánku o hodinu denně, klesá riziko tloustnutí. Za ideální dobu spánku považují 7-8 hodin denně. Někdo se neobejde bez osmi hodin, někomu dokonce stačí i šest hodin. Platí ale, že pokud spíte méně, je to už rizikové. Nepřítelem spánku je stres. Vystresovaní špatně usínáme. Ovšem radit vám, abyste se nestresovali, je nesmysl. Člověk den co den zažívá určitou míru stresu, nelze se tomu vyhnout. Je ale důležité umět tento stres odbourávat, účinně relaxovat, ventilovat své problémy. Pro dobrý spánek také pomůže vstávání a usínání v pravidelnou hodinu. V ložnici by vás nemělo nic rušit, měli byste si zajistit dostatečné zatemnění. Nepijte před spaním alkohol, nejezte těžká jídla. Vyvětrejte si před spaním ložnici. Dále nezapomeňte na ložní povlečení, které by mělo být příjemné a vždy čisté.