AIRLANDER poprvé ve vzduchu

Airlander poprvé vzlétl

Největší létající stroj, vzducholoď chcete-li, opravdu vzlétl a má za sebou i úspěšné přistání.

Firma, která se dlouhá léta zabývala výrobou a testy první vzducholodi, zúročila celé dlouhé roky práce. Vrcholem byl úžasný let a úspěšné přistání stroje Airlander 10.

Tato jedinečná událost se odehrávala nad polem Bedfordshir v Anglii. Tento obr se vznášel nad hlavami stovky přihlížejících diváků, kteří doufali a věřili v úspěšný let. Airlander 10 vyrobili lidé z HAV (Hybrid Air Vehicles), kteří světu pyšně představili svou hotovou finální verzi.

Původně byl tento projekt určen pro americkou armádu. Rozměry vzducholodi jsou až ohromující. Její délka je neuvěřitelných 92 metrů a kroužila na nebi zhruba půl hodiny, než absolvovala své úspěšné přistání.

Když vzducholoď přirovnáme k největšímu letadlu světa Antonovu AN-225 Mrija, zjistíme, že to je dlouhé necelých 85 metrů. Tudíž vznášející se obr vede a to i před největším osobním letadlem Airbusem A380, který měří pouhých 73 metrů.

Pan Stephen McGlennan, ředitel společnosti, si pochvaloval projekt jakožto „britskou inovaci“. Dále dle slov pana McGlenna si tato vzdušná kráska najde zákazníky jak z oblasti vojenského tak i civilního sektoru.

Jak vlastně funguje?

Vznášející se kráska je naplněná héliem a unese až 10 tun nákladu. Její schopnost vznášet se, se blíží až k 4 900 metrům. Může „plout“ až 150 kilometrů v hodině.

Co je obrovskou výhodou tohoto úchvatného stroje, že dokáže ve vzduchu být až 2 týdny v kuse.

Firma, která vyrobila Airlander 10 se chystá v budoucnu vystavět mnohem větší stroj, který by byl schopen unést až 50 tun zátěže.