Kdo má problémy se šváby?

Kdo má problémy se šváby?

Hubení švábů v domácnosti není snadná věc. Švábi jsou vůbec jedním z nejstarších druhů hmyzu na naší zeměkouli. Žijí velmi dlouho, až 4 roky, a dokáží přežívat i velmi dlouho bez potravy a vody. Jsou schopni také přežít vysoké dávky radioaktivního záření. Výskyt švábů signalizuje typický zápach. Velkostí jsou švábi velmi různorodí, ale jejich tělo má naprosto typický tvar. Mají hnědou až žlutou barvu a také dlouhá tykadla. V domácnostech znamenají švábi a také rusi velkou pohromu.

Kde se bere šváb

Mohou se k vám dostat v zavazadlech, při transportu zavazadel, zboží a potravin. Šváb americký a australský se šíří zejména mezinárodním transportem potravin. Australský druh švába je velmi citlivý na pokles teploty a uhyne při teplotě pod 4 °C již po 8 hodinách. Šváb americký může uniknout z domácích chovů. Všežravcům chutná i papír, lepidlo na tapety, kůže, vazba knih a různé organické zbytky. Dovedou hladovět 2 až 3 týdny a šváb americký až 5 týdnů. Šváb australský je býložravec a krmí se výhradně částmi rostlin. Tito přenašeči bakterií, roztočů a zárodků nemocí jako je Salmonella, tyfus, paratyfus, žloutenka či zápal plic, jsou proto velmi nebezpeční.

Likvidace a hubení švábů v domácnosti

Typický zápach je méně závažným problémem, protože švábi roznášejí na svém těle zejména bakterie a roztoče. Jsou to všežravci, kontaminují naše potraviny a přenáší nemoci. V bytě je přitahují temná a vlhká místa. Je náročné je objevit a vyhubit běžnými prostředky. Postřiky často na hubení švábů nestačí, proto je nutné odstranění švábů přenechat deratizátorům a specialistům na dezinsekci švábů. Pokud se tedy ve vaší domácnosti objevili nepříjemní švábi, zavolejte kvůli první konzultaci ohledání místa. Mezi ukazatele výskytu symbolizují výkaly podobné mleté kávě, mastné stopy, mrtví švábi, zbytky po svlékání kůže a velmi nepříjemný zápach.

Odborníky na hubení štěnic najdete na webu www.sos-stenice.cz