Bez čeho se neobejde dobrá lyžařská bunda

Bez čeho se neobejde dobrá lyžařská bunda

Než vyrazíte v zimě na lyže, poohlédněte se v obchodech po vhodném vybavení, které vás na horách ochrání nejen před omrzlinami a sněhem, ale tak před odřeninami. Před tím vším vás může ochránit mimo jiné také kvalitní lyžařská bunda. Pokud nevíte, jak takovou správnou bundu vybrat, čtěte dál. 

Rozlišujte vycházkové bundy od sportovních  

Rozhodně odlišujte výběr bundy vycházkové a sportovní. Lyžařská bunda musí být prodyšná, odvádět pot z těla, mít správný vodní sloupec a zajistit vám potřebný celkový komfort. A taky by vás měla zahřát, ale až v momentě, kdy se zapotíte.  

Co ukazuje vodní sloupec 

Vodní sloupec je vlastně jakýsi ukazatel toho, jak je bunda nepromokavá. Prodyšnost naopak udává rychlost, s jakou bunda dokáže odvádět pot. Ovšem není zcela nezbytné, aby tyto hodnoty byly ty nejvyšší. Pokud nechcete, aby vaše lyžařská bunda fungovala spíše jako pláštěnka, nepořizujte si bundu s výrazně vyšším vodním sloupcem a nízkou prodyšností. V takové se při aktivním pohybu zapotíte velmi snadno. Sice v ní nepromoknete, ale zpotíte se natolik, že vám v ní bude zima.  

Upřednostňujte lepené švy   

Není bezpodmínečně nutné, aby na bundě byly lepené všechny švy, ovšem podlepené by měly být alespoň ty v nejexponovanějších místech. Na pultech obchodů se dnes běžně setkáte i s bundami s částečně podlepenými švy. Právě pro ně ale platí, že nebudou-li švy podlepené na těch nejdůležitějších místech, budete brzy mokří a prochladlí.  

Další vychytávky 

Nejen módnost bundy, líbivá barva anebo vysoký vodní sloupec určují, zda pro vás bude bunda pohodlná a příjemná. Rozhodují o tom také další vychytávky. Jednou z věcí, kterou na svahu při lyžování zcela jistě oceníte, je vnitřní rukáv, který zabrání tomu, aby se vám vítr proháněl nejen kapsami, ale také rukávy.  Vnitřní elastický rukáv pohodlně přilne k vašemu tělu a zabrání také průniku sněhu do vašeho oblečení. Často je vnitřní rukáv navíc doplněn palcovým průstřihem. Ten vám nijak neomezí pohyb při lyžování, ale naopak ještě vám zčásti ochrání i dlaně. Kapuce na svahu nebude potřeba, máte helmu, ale mimo svah ji při sněžení anebo větru jistě oceníte. Některé bundy mají i sněhový pás. Ten se zapne okolo ledvin, pod bundou. Ten vás ochání, když si při pádu naberete sníh. A nezapomeňte ani na kapsy, budete jich potřebovat plno – na doklady, mobil, permanentku, kapesníky, brýle atd.