Podpatky jsou mezi ženami velmi oblíbené. Jsou elegantním typem obutí, opticky prodlužují nohy – zkrátka a dobře je to sázka na jistotu v mnoha situacích, kdy chce žena zaujmout na první dobrou. Jenže pravdou také je, že boty na podpatku škodí. Nebo alespoň se to donedávna tvrdilo. Nedávno však přišli vědci s novými studiemi, které ukázaly opak. Nebo naopak potvrdily to, co už je ve společnosti zažito?
Potvrzeno to, co se vědělo dlouhé roky
Zatímco na jedné straně se mohou lidé doslova poprat o to, že vysoké podpatky opravdu nejsou na škodu, jiní zbrojí a tvrdí, že negativně ovlivňují dolní končetiny. A nedávné, nejnovější vědecké výzkumy se přiklání na druhou stranu barikády čili tvrdí, že dlouhodobé a hlavně časté nošení bot na vysokých podpatcích skutečně má negativní dopad, a to na celý ženský pohybový aparát. Občasné, krátké nošení však na škodu není.
Artrotické změny
Vědci se rozhodli zkoumat ženské tělo, které se vlivem dlouhodobého nošení podpatků pozměnilo. Konkrétně se pod ultrazvukem zjistilo, že ženy trpí artrotickými změnami na kolenní chrupavce. Mezi další dopady podpatků na naše zdraví patří také zvýšené riziko poranění takzvaného hlezna a vytvoření vybočeného palce, může dojít také k akutním bolestem v kříži nebo k onemocnění Achillovy šlachy.
Co tedy dělat?
Říkáte si, že se zmiňovaným zdravotním problémům chcete samozřejmě vyhnout? Nabízí se hned několik věcí, které můžete podniknout. Odborníci se shodují na tom, že by měly ženy nosit kvalitní obutí, zejména tedy zdravotního typu, čímž by mohly zmírnit i dopady původního, dlouhodobého nošení podpatků.
Problémy může trpět až polovina žen
Z posledních statistik vyplývá, že vysoké podpatky nosí až polovina žen. Čili až polovina žen je ohrožena zmiňovanými problémy pohybového aparátu.