Jak přes zimu ušetřit za topení? 

Jak přes zimu ušetřit za topení?

Venkovní teploty neustále klesají, letos ale bude úspora peněz za topení ožehavějším tématem než kdy dřív. Pomocí několika úsporných tipů ale doma můžete mít příjemně teplo, aniž by se vám z účtů za topení podlamovala kolena. 

Těsní vám okna? 

Kvalitní izolace a těsnění může teplotu uvnitř místnosti zvednout až o 2 °C. Největším problémem bývají okna, kterými z místnosti uniká nejvíce tepla. Proto do nich kromě těsnění instalujte také speciální podlouhlé polštáře a robustnější závěsy. 

Před začátkem topné sezóny zkontrolujte topení a odvzdušňovací ventily. Zejména, pokud máte pocit, že topení i přes plný výkon pouze vlaží a ozývá se z něj šplouchání, nejspíš bude zavzdušněné. Pomůže vám odvzdušňovací klíč, kterým uvolníte ventil zapnutého radiátoru a necháte vzduch uniknout. 

Nažeňte teplo do místnosti 

Panelové a cihlové zdi, ve kterých většina z nás přebývá, mají tu nevýhodu, že pohlcují teplo. Zvrátit tento efekt můžete pomocí odrazové termoizolační folie, která se často prodává jako příslušenství ke krbům. Stačí ji umístit za radiátor, bude odrážet teplo zpět do místnosti. 

Podobně jako termoizolační folie bude fungovat ventilátor umístěný do blízkosti topení. Zatímco v létě příjemné proudění vzduchu navozuje chladnější atmosféru, v zimě bude teplo z radiátoru rozhánět po celé místnosti. 

Aby se vám lépe dýchalo 

Čím větší prostor a sušší vzduch, tím hůře se bude místnost vytápět. Co s tím? Zavírejte všude dveře, aby teplo nemuselo unikat například do chodby, kde netrávíme tolik času. Elegantní zvlhčovač vzduchu zase zvýší pocitovou teplotu, navíc se vám díky němu bude v místnosti lépe dýchat. 

Tepelný komfort v domácnosti mohou o něco zvýšit i šikovně rozmístěné dekorace. Huňaté koberečky budou jistě příjemnější než studené lino, pletená deka na sedačce vás zahřeje i bez otáčení kolečkem termostatu a tlumené teplé světlo místnost pocitově prohřeje.