Jak snížit výdaje domácnosti?

Nižší výdaje domácnosti

Pokud si připravujete každý měsíc rodinný rozpočet a dokážete už předvídat své výdaje a příjmy, tabulka vám odhalí možnosti, kde najít skryté finanční rezervy a ušetřit. Když si provedete analýzu sami, nepotřebujete k tomu žádného finančního poradce a můžete dojít k zajímavým závěrům.

Nemusíte se vázat na jednu banku

Přibližně třetina rodin u nás má problém se svými příjmy vyjít. Pokud se objeví větší nečekané výdaje, ocitá se v koncích až polovina domácností. Jak z této pasti ven?

První na řadě je bydlení. Pokud bydlíte v pronajatém bytě či domě, nabízí se otázka, zda neplatíte příliš vysoký nájem. Prozkoumejte nabídky na trhu, zda jsou srovnatelné. Vždy máte čas a prostor hledat výhodnější bydlení, kde můžete ušetřit i několik tisíc korun měsíčně. Mějte proto cenách nájmů alespoň přibližný přehled a je-li situace pro vás nevýhodná, reagujte. Máte-li vlastní dům nebo byt na hypotéku, hlídejte si možnost refinancování. U jiné banky můžete získat nižší úroky a lepší podmínky. Nevažte se jenom k jedné bance, nikdo vám to nenařizuje.

Neplaťte zbytečně drahé pojistky

Druhou kategorií jsou energie a voda. Omezte úniky tepla, nesviťte zbytečně, neplýtvejte vodou. Pokud jste si jisti, že zde už žádných úspor nedosáhnete, proveďte si analýzu cen na trhu. Noví poskytovatelé mohou nabídnout lepší ceny i podmínky. Pozor ale na podvodné podomní prodejce. Další kategorií jsou pojistky. Proberte si pojistné částky, které pravidelně platíte a pojistné smlouvy. Možná zjistíte, že platíte zbytečně za rizika, která vám v reálu nehrozí. Například drahá havarijní pojistka na starý vůz, s nímž jezdíte do práce do pět kilometrů vzdáleného města, je skutečně luxus. Takové smlouvy je lepší vypovědět, ušetříte tím do budoucna za platby. A když už jsme u auta, hlídejte si výdaje za tankování a opravy. I tady se dají najít cesty k úsporám – levnější servis v okolí, benzínka s levnějšími pohonnými hmotami. Kupujete-li auto jenom na krátké dojíždění do práce, je jednoznačně ekonomičtější vůz s benzínovým motorem.