Jak vybrat vhodnou sportovní podprsenku?

Výběr sportovní podprsenky

Speciální oblečení pro sport není nutností, ale rozhodně zlepšuje komfort cvičení. V široké nabídce sportovního oblečení se lze snadno ztratit. Byť je pro někoho důležitý také módní vzhled, počítá se především prodyšnost a pružnost oblečení. Platí tedy pravidlo, chcete-li dobře vypadat, musíte se hlavně dobře cítit.

Základ? Kvalitní sportovní podprsenka. Při výběru sportovního oblečení totiž často zapomínáme na spodní prádlo. Podprsenka je přitom nejblíže k tělu a špatně zvolená může výrazně snížit volnost pohybu. Kromě toho jsou v průběhu cvičení prsa vystavena nárazům, což může snížit jejich pevnost a způsobit bolest.

Pokud plánujete intenzivní úsilí, rozhodně vyřaďte z výbavy krajkové spodní prádlo, či podprsenku s kosticemi, protože tvrdé prvky mohou způsobit oděrky. Místo toho vyberte sportovní podprsenku, která bude dostatečně flexibilní, aby se snadno přizpůsobila tělu, a bude pohodlná i při intenzivním cvičení. Zároveň by ovšem měla podporovat prsa a udržet je na svém místě, a to i těm prsatějším sportovkyním. I tady totiž hrozí například natažení vazů, které jsou zodpovědné za pevnost a pružnost poprsí.

Látka, z níž je sportovní podprsenka zhotovena, by měla být hladká, vyčnívající prvky by se mohly zachytávat o sportovní oblečení. Vhodné je také vybrat podprsenku bez zapínání. Nejlepší je podprsenka, kterou lze obléct přes hlavu. Aby ovšem i přesto pevně držela, musí být dobře elastická, aby poprsí pevně připevnila k tělu. Ramenní popruhy by měly být široké a zabránit jejich sklouznutí při pohybu.

Sportovní podprsenka by měla být vyrobena z prodyšného materiálu, který je elastický a zároveň odolný proti roztažení. Namísto sportovní podprsenky si lze například také koupit tričko s všitou podprsenkou. Pro sportovkyně, které chtějí především maximální pohodlí a svobodu pohybu je tak o jeden kus oděvu míň.