Jak vybírat cyklistickou obuv?

Cyklistická obuv

Cyklistické boty jsou nutným vybavením pro každého, kdo plánuje časté nebo dálkové cyklistické výlety. V botníku se Vám nikdy neztratí, protože je rozhodně využijete také pro trávení volného času či pro pěší turistiku. Mají řadu funkcí, které je činí odolnějšími, než jsou běžné boty pro cvičení nebo běh. Kromě toho výrazně zvyšují komfort a snižují riziko nehod.

Sportovní obuv SPD (ShimanoPedaling Dynamics) se doporučuje všem, kteří chtějí profesionálně trénovat jízdu na kole. Mohou být ovšem použity pouze v kombinaci se speciálním pedály SPD. SPD je populární západkový mechanismus používaný v horských kolech. Systém trvale spojuje podrážku boty s pedálem, čímž usnadňuje jízdu a snižuje množství energie potřebné k překonání určité vzdálenosti. Svaly sportovce tak pracují efektivněji, takže je možné překonat i větší vzdálenosti, než byl původní plán.

Nevýhodou této obuvi je ovšem fakt, že zakoupení SPD obuvi spolu s pedály je dost nákladné a celá tato výbava vás přijde na více než 2000 korun. Pro kondiční sportovce, kteří si na kolo vyrazí jen občas a nenajezdí více než 50 km je tato investice naprosto zbytečná. Pro tyto sportovce je doporučeno spíše investovat do univerzálních, ale pořád kvalitních cyklistických bot. Dobré boty tohoto typu by měly mít především hrubou, odolnou podešev.

Nejčastější vadou běžných sportovních bot používaných pro cyklistiku je hrubost podrážky nevhodně přizpůsobená tlaku chodidla na pedál. V důsledku toho se spodní část boty velmi rychle zničí. Z tohoto důvodu je důležité koupit odolné cyklistické boty odolný proti zatížení. Čím tvrdší podrážka je, tím bude tato bota nás sloužit déle. Navíc silná podrážka zvyšuje také účinnost šlapání, takže můžeme ujet více kilometrů s menší námahou. V neposlední řadě tato obuv předchází možným zraněním nohy.