Rok 2018: polepší si rodiny s dětmi i důchodci

Příspěvky 2018

Každý začátek nového roku je pro nás náročný. Podnikatelé vyplňují daňová přiznání, musí se taky smířit se znovu vyššími zálohami na zdravotní a na sociální pojištění. Pro běžné smrtelníky se taky každý rok chystá celá řada změn. Například letos se mezi nejatraktivnější změny řadí hlavně vyšší nemocenské, otcovská poporodní péče nebo dlouhodobé ošetřovné. Kromě toho si polepší i důchodci nebo rodiny s dětmi.

Zatím to vypadá, že se lidé v letošním roce budou mít přece jenom o něco lépe než v tom roce minulém. Pokud jste sledovali aktuální dění, určitě jste si povšimli i zajímavého průzkumu, který se ptal lidí na to, jak si myslí, že to s nimi v roce 2018 bude. Většina věří v to, že bude skutečně mnohem lepší než rok předcházející. Zatím novinky, které vyšly nebo vyjdou v platnost, svědčí o tom samém.

Pojďme se však podívat na to, jak si v tomto roce polepší důchodci a rodiny s dětmi.

Daňová sleva na děti vzrostla

Nově se mohou radovat rodiny s jedním dítětem. Daňová sleva na první dítě totiž vzrostla, a to o 150 korun. Nově tak bude daňová sleva činit 15 204 korun za rok. Kromě toho se taky zvětšil okruh rodin, které budou moct dosáhnout sociálních dávek. Hranice, která je potřebná pro nárok na přídavek na dítě, se totiž taky zvýšila. Vzrostla z 2,4 na 2,7násobek životního minima. Taky se zvýšila částka přídavku na dítě, a to o tři sta korun pro děti pracujících rodičů.

Pokud jste rodina s vícerčaty, budete mít nárok na vyšší rodičovský příspěvek. Do nynějška se dostávalo rodinám s vícerčaty 220 tisíc korun, nyní se však tento rodičovský příspěvek zvýšil, a to na 330 tisíc korun.

A jak si polepší důchodci?

Jak už je zvykem, začátkem každého roku se zvyšuje i důchod. Doposud jsme byli zvyklí na zvyšování o pár stovek korun, letos se důchod zvýší skoro o pětistovku (konkrétně o 475 korun).