Česko bojuje se štěnicemi, nestíháme je hubit, tvrdí odborníci!

Boj se štěnicemi

Česko je do slova a do písmene zamořeno štěnicemi. Tento drobný hmyz nám dokáže pěkně znepříjemnit život. Firmy, které se zabývají jejich likvidací, nestíhají. Štěnicím se totiž u nás, oproti jiným létům daří množit mnohem lépe. Problémem číslo jedna je především horko a sucho, toho jsme si letos užili. Dalším způsobem, jak se k nám štěnice dostávají, je například dovolená v zahraničí, samozřejmě z destinací s teplým klimatem.

Půlcentimetrový brouk mahagonové barvy. To je štěnice domácí. Tyhle malé oblůdky se živí lidskou krví, a podle zahraničních výzkumů mohou přenášet i infekce. Jejich štípnutí je nepříjemné a bolestivé, ale mohou způsobit i zdravotní problémy. Po jejich kousnutí se Vám může udělat ošklivý váček, v němž se hromadí hnis a okolo se šíří zarudnutí. Zde už je pochopitelně zapotřebí vyhledat lékařskou pomoc, která buď nasadí dané antibiotika, nebo se přistoupí k chirurgickému zákroku.

V Česku prý nenajdete ve větších městech ulici, kde by štěnice nežily. Deratizátoři kvůli nim musejí i do luxusních hotelů. Navzdory pověrám totiž přítomnost štěnic nijak nesouvisí s čistotou a hygienou. Štěnice totiž zajímá jediné – lidská krev.

Když už štěnice doma objevíme, tak odborníci radí: Jako první pomoc bychom měli vyprat všechno ložní prádlo minimálně na 60 stupňů. A pak okamžitě volat odborníky. Čekat se nevyplácí.