Kilo sem, kilo tam. Známe to všichni. Metod hubnutí je celá řada. Většina z nich se zaměřuje na to, co jíte. Napadlo vás ale také někdy, že velkou roli může hrát i čas, který dáváte vašemu tělu na zpracování potravin a následné trávení? Že ne? Možná vás účinnost této metody mile překvapí, pomůže vám totiž nejen s hubnutím!
Fenomén přerušovaných půstů
V angličtině se tato metoda nazývá Intermittent fasting. O co se jedná? Ve zkratce jde o to, že během dne si vyhradíte hodiny, kdy konzumujete potraviny a naopak hodiny, kdy nekonzumujete nic a necháváte své tělo trávit. Na tom by nebylo nic zvláštního, takové jednoduché půsty dodržuje téměř každý z nás během spánku. Při metodě přerušovaných půstů ale necháte své tělo trávit až 16 hodin. Zde přichází na řadu jednoduchá matematika. Jestliže má den 24 hodin a na 16 hodin omezíte přísun jídla, zbývá vám 8 hodin vyhrazených pro konzumaci potravin. Pokud uvedeme příklad na základním typu přerušovaných půstů, poslední jídlo dne si dáte například v 7 hodin večer a další den se najíte až v 11 hodin dopoledne. Ze začátku to ale může být těžké, ale nemějte strachy.
TIP: Jak udělat rychlé, levné a jednoduché polévky
Pozvolný začátek
Metoda 16:8 ale není jediným způsobem přerušovaných půstů. Známe jsou taky metody 14:10 a 12:12, které fungují na stejném principu, jen se doba bez konzumace jídla zkracuje. Proto je dobré začít pozvolně, aby si vaše tělo zvyklo. Pokud máte problém pamatovat si, kdy přesně jste začali a přestali jíst, doporučuji najít si vhodnou aplikaci, která vám konec půstu připomene.
Účinky přerušovaných půstů
Půsty působní na vaše tělo, a to nejen ztrátou hmotnosti. Výborné jsou taky pro regeneraci těla, dokonce by měli zpomalit stárnutí. Co se hubnutí týká, princip je takový, že tělo mnohem lépe spaluje tuky ve fázi hladovění, a to i z těch špatně přístupných míst, ze kterých se je snažíte horkotěžko spálit. U sebe jsem mimo ztráty hmotnosti pozorovala také úbytek nadýmání i při konzumaci potravin, které obvykle nadýmání způsobují. Jelikož se nejedná o dietu, začít můžete kdykoliv. Když se vám ze začátku nebude dařit dodržování, nic se neděje, na režim si zvyknete a na pocit hladu také.