Jak poznat pravou aloe vera 

Jak poznat pravou aloe vera 

Urychluje hojení ran, popálenin, posiluje imunitní systém a podporuje funkci trávicího traktu, má protizánětlivé, antivirové a antibakteriální vlastnosti a užívá se jako přírodní antibiotikum. Taková je léčivá rostlina aloe vera, jejíž benefity jsou známy již tisíce let. Můžeme ji najít v různých kosmetických produktech či koupit jako doplněk stravy.  

Aloe je také vytrvalá, stálezelená sukulentní bylina. Můžete ji tedy pěstovat i okrasně a za odměnu můžete využívat její blahodárné účinky.  

Jak poznat tu pravou?  

Aby to nebylo tak jednoduché, existuje na světe téměř 600 druhů aloe vera. Liší se od sebe velikostí, tvarem, barvou i účinnými látkami. Některá druhy jsou sice stejně krásné, ale jedovaté. Proto než utrhnete její list a natřete si ho na kůži, ujistěte se, že se jedná o bezpečný druh.  

Jedlou odrůdu můžete znát pod názvem aloe pravá neboli Aloe barbadensis. Má nejvíce účinných látek, které se používají k regeneraci pokožky, podpoře imunitního systému či oběhového systému. Poznáte ji podle listů, které mají zeleno barvu s prašným šedomodrým odstínem. Listy jsou dlouhé a masité, soustřeďují se do družice a vyrůstají přímo vzhůru s ostrými výběžky podél okrajů.  

Jak aloe používat?  

Aloe vera lze užívat vnitřně i zevně. Při vnitřním užití slouží k očistě organismu, podpoře trávení, snížení hladiny cukru v krvi či posílení imunity.  

Nejprve zbavte dužinu obalu a latexové mízy, která má projímavé a toxické účinky. Podélně list rozřízněte na dvě poloviny a lžičkou vyberte dužinu. Dužina má konzistenci gelu. Přidejte gel do vody a namíchejte si ovocnou šťávu anebo užívejte 1 lžičku dužiny 3x denně.  

Zevně můžete užít šťávu z rostliny pro ošetření oděrků, malých popálenin, oparů, ekzému či akné. Čerstvá šťáva je sterilní, zklidňuje svědění, chladí a podporuje růst nových buněk.