Saunování je tělu nesmírně prospěšná činnost, která zapříčiňuje intenzivní očistu i celkové zlepšování imunity. Saun ale existuje řada druhů a každá má svá specifika, výhody i cílové skupiny. Jakou saunu tedy zvolit do svého domácího wellness?
Finská sauna
Finské sauny jsou nejproslulejší, a i vizuálně nejtypičtější. Poznáte je podle klasických dřevěných lavic i obkladů. Standardně je teplota uvnitř finské sauny mezi 85 a 95 stupni Celsia a vlhkost 10 až 20 procent, což zajistí intenzivní prohřátí těla. Tato varianta je ideální pro vyplavování toxinů, prokrvení orgánů či kůže a také eliminaci stresu.
Tropická sauna
Tropické sauny nabízejí teplotu o něco nižší – od 65 do 75 stupňů Celsia, zatímco vlhkost je o něco vyšší – od 50 do 60 procent. Díky tomu vzniká v sauně tropické klima ideální pro léčbu dýchacích obtíží, revmatu či svalových onemocnění.
Biosauna
Biosauna je vytápěna kamny s parním generátorem, který udržuje teplotu uvnitř sauny na hodnotě okolo 60 stupňů Celsia a vlhkost na hodnotě 30 až 50 procent. Ideální je pro všechny, kterým sauny s vysokou teplotou nedělají dobře. Ocení je tedy kardiaci, lidé s astmatem nebo potížemi horních cest dýchacích.
Parní sauna
Parní sauna nabízí teplotu obdobnou té v biosauně, ale liší se vlhkostí vzduchu, která je téměř stoprocentní. I zde teplotu a vlhkost zajišťuje parní generátor. Typické je přitom vnitřní obložení stěn, které tvoří buď dlaždice, nebo mozaika. Parní sauna je ideální pro osoby s dýchacími obtížemi, obtížemi s pokožkou, případně pohybovým aparátem.
Infrasauna
Infrasauny jsou dnes oblíbené zejména v domácnostech, pro svou skladnost a jednoduchost ovládání. Teploty si v infrasauně můžete nastavit od 45 do 60 stupňů a skvěle se tak zregenerovat nebo rozehřát před tréninkem.
Parní lázeň
Parní lázeň nabízí teploty mezi 40 a 45 stupni Celsia a enormně vysokou vlhkost 90 až 100 procent. Často bývá navíc doplněna vůní (například eukalyptu), což z ní dělá ideálního pomocníka při léčbě astmatu, zánětu průdušek, ale i akné či potíží s pohybovým aparátem.