Nejškodlivější přísady kosmetických produktů. Jakým látkám se raději vyhnout?

Nejškodlivější přísady kosmetických produktů. Jakým látkám se raději vyhnout?

Toxiny přijímáme nejen z potravin a ovzduší, ale také z každého kosmetického produktu, který není zcela přírodní a přijde do kontaktu s naší pokožkou. Než se rozhodnete některý z nich používat, prohlédněte si zadní stranu s výpisem složení a předejdete tak nepříjemnému kožnímu onemocnění, ale i problémům, které se vlivem toxinů objevují i uvnitř těla.  

Triclosan 

Aby make-up, řasenka nebo i obyčejné mýdlo vydržely co nejdéle, přidávají do nich výrobci konzervační látky. Pokud se v tabulce složení objeví triclosan, mějte se na pozoru. Prostupuje totiž pokožkou a bylo prokázáno, že ve větším množství může fungovat jako karcinogen. Zubní pasty, mýdla a další produkty denní hygieny proto vybírejte s opatrností.  

Toulen 

Jedná se o velmi silně zapáchající rozpouštědlo, které dráždí veškeré sliznice. Bohužel je obsaženo v produktech, u kterých jsme na výrazné aroma zvyklí. Především jde o laky na nehty, odlakovače, barvy na vlasy a podobné výrobky. Myslete však na skutečnost, že přes pokožku na hlavě nebo i přes nehty se vám do těla látky dostávají stejně tak, jako když si je natřete na kůži.  

1,4 dioxan 

Obzvláště složité názvy by ve vás měly budit nedůvěru. Stejné je to například u látky 1,4 dioxan. Při kontaktu se sliznicemi může způsobit hormonální nerovnováhu. To ovšem může být velký problém, jelikož se tato látka nachází v mnoha dámských hygienických potřebách, jež jsou určené pro menstruaci. Kontrolujte proto raději složení všech tamponů i vložek, i přes to, že jsou z dražší cenové kategorie.  

Formaldehyd 

Opět se jedná o látku, která má za cíl hlavně prodloužit trvanlivost produktu. V mnoha výzkumech se ukázalo, že látka působí jako karcinogen a stojí za vznikem různých druhů rakoviny. I když je ale množství látky v produktech regulováno, nikdo již nezaručí, že jich nepoužijeme více najednou.