Když se design snoubí s krásou

Design s krásou

Design interiérů důmyslně vyšperkovaný světlem umí hotová kouzla. Se světlem se dají v interiéru vašeho bytu nebo domu dělat zázraky. Stejný prostor může mít pomocí světelných efektů spoustu nálad i podob. Podle druhu světel, která pro něj zvolíte a jak je rozmístíte, můžete vytvořit tisíckrát jiný a pokaždé jedinečný vzhled. Nabídka svítidel je dnes pestrá a skýtá nám nepřeberné množství možností. Roli zde hrají barevné odstíny světla, jejich intenzita, možnost regulace její intenzity, kombinace jednotlivých druhů osvětlení a skloubení do výsledného efektu.

Zvolíte-li hned několik druhů osvětlení, která se dají různě střídat a použijete i regulaci světla se všemi stmívači, výsledný efekt bude naprosto jedinečný. Kombinace dnešních LEDsvětel, které se dají schovávat různě do podhledů, kusů nábytku, obrazů či za televizní obrazovky, vytváří kouzelnou hru světel a stínů. Navíc výrazně šetří náklady na energie a vaši kapsu. Jsou tedy zajímavé i z ekonomického hlediska. Variace propojené s designovými svítidly, lustry, lampami stojacími i závěsnými, zářivkami i žárovkami přináší efekty plné fantazie, kterým se meze nekladou.

Hodí se stejné světlo do všech pokojů?

Každý prostor v bytě či rodinném domě, každá místnost, schodiště i hala potřebuje odlišné osvětlení. Vyžaduje jiný typ svítidla, barvu či nádech světla, ale i světelného zdroje. Design osvětlení je velmi podstatný pro výsledný celkový dojem z prostoru. Při všech fantazijních hrách se však také nesmí zapomínat především na jeho účelnost a využití. Tu je při výběru svítidel řešit jako první. Pak je možné přidávat další varianty, které ozvláštní a oživí prostor. Nikdy si ale nesmíte například kazit oči při práci.

Že světlo v pokoji dobře vypadá, neznamená, že jej také kvalitně osvětluje. Přemýšlet je nutné nad tím, k čemu místnost nebo její část užíváme a jak dlouhou dobu zde vlastně trávíme. Některé prostory prostě vyžadují, aby byly potřebné parametry osvětlení nadřazeny nad všechny ostatní aspekty. Jde určitě o pracovnu nebo kuchyň. Tady jenutné dobré osvětlení a to zejména jeho rovnoměrnost a možnost reálného rozeznávání barev. Je nutné řešit světlo pro každý prostor zcela individuálně.