Sluneční paprsky během horkého léta mohou nepříjemně potrápit nejen naši pokožku, ale i vlasy a nehty. Dopřejme proto vlasům dostatečnou péči a zatočme se suchými, roztřepenými a neforemnými kudrnami.
UV paprsky hotovou pohromou
S příchodem léta se v naší kosmetické výbavě objevují zejména opalovací krémy. Nikdo z nás se nechce chlubit pokožkou připomínající račí kůži a následnými problémy, které po spálení mnohdy nastávají. Červená kůže, bolest a puchýře nejsou zrovna ideálním estetickým doplňkem. Ultrafialové paprsky neblaze působí i na strukturu vlasů. Pokud se vlasům dostatečně nevěnujeme, je možné, že se na konci dovolené při pohledu do zrcadla doslova zděsíme. Roztřepené konečky, suché a lámavé vlasy. Kromě struktury vlasu působí UV záření i na barvu a lesk.
Vitaminy a hydratace
Při výběru kvalitní vlasové kosmetiky vybírejme přípravky s dostatečným obsahem vitaminu A, B a zinku. Vitamin A redukuje činnost mazových žláz, které jsou součástí každého vlasu. VNlasy se tak budou méně mastit. Pravidelným doplňováním vitaminu B předejdete tvorbě lupů, omezíte jejich vypadávání a především poskytnete ochranu před ultrafialovým zářením. Zinek dodá vlasům pevnost a příznivě ovlivňuje jejich růst a lámavost. K hydrataci samotných vlasů i vlasové pokožky můžeme využít dvoufázové spreje, které zakoupíme v každé drogerii nebo lékárně. Tyto spreje se nanáší před tepelnou úpravou nebo při konečné úpravě vlasů a to i několikrát denně. Hydratovat však můžeme i za použití vlasové masky, kterou aplikujeme po mytí vlasů alespoň dvakrát týdně.
Stop fénování
Během horkých letních dní bychom měli používání fénu omezit. Zbytečně vlasy ještě více vysušíme. Po umytí je proto vhodné nechat vlasy přirozeně uschnout
Pozor: Nikdy bychom neměli chodit spát s mokrými vlasy. Zvyšuje se tak jejich lámavost.
Vitaminy na talíři
Samozřejmě i správnou životosprávou můžeme naše vlasy rozmazlovat a dopřát jim pravidelnou porci zdraví. Dostatečné množství vitaminu A najdeme v mléce, sýrech, brokolici, meruňkách nebo v mrkvi. Vitamin B doplníme konzumací rýže, obilovin, pivovarských kvasnic nebo jater. Přísun zinku nám zajistí hovězí a vepřové maso, fazole, vaječný žloutek nebo ořechy.
Vlasovou kosmetiku si snadno a rychle vyrobíme doma
Pokud chcete dopřát vlasům elixír zdraví a osvěžení, nemusíte vždy investovat do drahých kosmetických přípravků. Stačí správně zvolit běžně dostupně suroviny.
Domácí vlasová hydratační maska na vlasy: 1 rozmixovaný banán, trocha olivového oleje, lžička medu
Vlasová maska proti lupům: 1 litr vody, šťáva z jednoho citronu
Maska pro lesklé vlasy: 1 bílý jogurt, lžička medu