Nevyhazujte starý chléb. Díky triku bude hned jako zrovna upečený

Nevyhazujte starý chléb. Díky triku bude hned jako zrovna upečený

Navzdory velké snaze o šetření potravinami se každému již někdy stalo, že nakoupil více chleba, než bylo nutné. Po pár dnech již přestává být chutný – kůrka změkne a střídka naopak začne tvrdnout. Přesto je škoda ho vyhodit, a proto pro vás máme návod, jak ho udělat znovu stejně chutným, jako by byl právě upečený.  

Co budeme potřebovat? 

Nejedná se o nic těžkého nebo náročného ani na čas, ani na vaše kuchařské dovednosti, ani na potřebné vybavení. Jediné, co budeme potřebovat, aby byl starší chléb opět skvěle křupavý, je alobal, studená voda, trouba a samozřejmě samotné pečivo, které si chceme vychutnat. Nic víc. Pojďme se tedy pustit do přípravy. 

Jak na to? 

Odkrojte kousek chleba, který zvládnete sníst; zbytek si můžete nechat uložený a nově si ho upéct později. Namočte ho do studené vody. Stačí ho jen lehce vodou potřít, aby se celý nerozmočil a zabalte ho poctivě do alobalové fólie. Navlhčený a dobře zabalený kousek chleba pak dejte do předem nepředehřáté, studené trouby a ohřívejte ho 12–15 minut na teplotu 140 stupňů. Po uplynutí času jej vyndejte. Snadné, že? Výsledek v podobě křupavé kůrky a lahodně měkkého středu rozhodně stojí za to. Ušetříte peníze a nebudete zbytečně plýtvat. 

Důležité upozornění k přípravě 

Pokud je chléb příliš starý a jeví známky toho, že by mohl být zkažený, rozhodně ho v žádném případě nekonzumujte, a to ani po opětovném upečení ani po jiné úpravě. Je lepší ho vyhodit nebo jinak efektivně využít než riskovat případné zdravotní potíže, které byste si mohli způsobit. 

Další důležitá připomínka a rada, kterou jistě znáte, se týká už samotné přípravy. Alobal vyrobený z hliníku, stejně jako každý jiný kov, není vhodný do mikrovlnné trouby; do elektrické, plynové nebo horkovzdušné ho můžete umístit bez problémů. Pokud chcete chléb opětovně péct v mikrovlnce, zvolte jiný ochranný obal. Dejte si také pozor při vyndávání z trouby – alobal je díky svému materiálu značně rozpálený, tudíž používejte vždy pečící chňapky, abyste se o něj nepopálili a s rozbalením vyčkejte raději o několik minut déle.