Bezpečnost práce je důležitá v každém oboru, při sváření se svářečkou pak obzvlášť. Jakkoli je tato činnost užitečná, může být také nebezpečná. Dochází při ní zejména k poškození zraku, popáleninám nebo problémům s dýchacím ústrojím – a to v důsledku toho, že nejsou používány ochranné pomůcky. Jednou z nich je svářecí kukla. To, jakou kuklu si vyberete, bude záviset nejen na vašich finančních možnostech, ale zejména na tom, jak často svařujete.
Primární úkol: ochrana zraku
Tím hlavním úkolem je ochrana zraku při sváření. Za tímto účelem se používají speciální svářečské kukly, které se tak trochu mohou lišit. Některé svářečské kukly je zapotřebí neustále odklápět, abychom mohli zkontrolovat kvalitu sváru. Naštěstí ale existují také samostmívací kukly, které máte na hlavě po celou dobu svařování. Odpadá zde nutnost odklápění, protože kukla vnímá jasnost, a když je potřeba tak se sama – a velice rychle – zatmí, čímž chrání váš zrak a zlepšuje efektivitu práce. Jakmile přestanete svařovat, kukla se zase zprůhlední tak, že uvidíte výsledný svár.
Pohodlí při práci
Velikost průzoru může značně ovlivnit, jak pohodlně se budete při práci cítit. Čím větší průzor, tím lépe se vám bude pracovat, nicméně tím vyšší je obvykle cena kukly. Základní kukly nabízí obdélníkový průzor 10×4 cm, což může být značně nepohodlné. Ty lepší kukly pak mohou nabídnout průzor 10×10 cm.
Propustnost světla
Další údaj, který byste při výběru kukly měly brát v potaz, je propustnost světla. To je označováno zkratkou DIN. Svářečský obchod jej nabízí v rozsahu 5 až 13. Volí se podle způsobu svařování. Pro MMA svařování je zapotřebí DIN 10 až 13, pro MIG/MAG 9 až 13, TIG/WIG pak 5 až 9.
Ochrana plic
Některé svářecí kukly jsou vybaveny speciálním filtrem, který má ochránit plíce svářeče před nebezpečnými zplodinami, které při svařování vznikají. Hodí se zejména pro profesionální svářeče, ale také pro ty, kteří svařují velmi často. Není třeba dodávat, že kukly s filtrem jsou obvykle dražší.