Taupe – béžová nebo šedá?  

Taupe – béžová nebo šedá?  

V obrovském a nekonečném světě barev může být definování jednotlivých odstínů komplikované. Indigo je směs modré a fialové; jantar je žlutavě oranžová; tyrkysová je středně modrozelená. Zatímco variace mezi výraznějšími odstíny mohou být matoucí, neutrální patří k těm, které je nejobtížnější definovat. Taupe je odstín, který spadá právě do této kategorie. Je to béžová nebo šedá?  

Slovo taupe pochází z francouzštiny a znamená krtek. Původní barva taupe byla tedy tmavě šedá, stejně jako krtek. Postupně se však paleta rozšířila a dnes se také pracuje s tóny fialové či růžové.  

Nenápadná a uklidňující 

To je barva taupe. Není divu, že je stále oblíbenější. Pokud zvolíte béžový odstín, vytvoří doma útulnou a uvolněnou atmosféru. Chladnější šedý tón zase skvěle sladíte se solitérovým nábytkem a výraznějšími doplňky.  

Pokud nechcete experimentovat vsaďte na kombinaci taupe, bílé výmalby a dřeva, čímž rozhodně neuděláte chybu.  

Výrazně barvy si užijte v doplňcích 

Pokud by se vám zdálo, že odstíny taupe jsou neosobní, ozdobte interiér doplňky v sytých barvách. Zkuste například fialovou, zářivě zelenou či čokoládovou. 

Taupe není nuda 

Nadčasový neutrální odstín se hodí dobře téměř ke každé barvy, takže je skvělou volbou pro odvážné interiérové designy. Můžete ho sladit s intenzivními odstíny jako je fuchsiová, tyrkysová či smaragdově zelená. Skvěle si sedne také s pastelovými odstíny.  

Využijte taupe jako akcent  

Taupe se sice nejčastěji používá jako základ, jeho tmavý odstín může být však stejně účinný jako akcentní barva. Tmavé šedohnědé odstíny zabrání bílým interiérům, aby vypadaly příliš klinicky. Můžete je využít na dekorační práce (lišty, obložení oken), kuchyňské skříňky, přední dveře či dokonce strop.