Tipy, co na zahradě stihnout, než přijde prosinec

co na zahradě stihnout

Než přijdou zimní mrazíky a zahrada bude zahalena pod sněhovou přikrývku, měli bychom udělat ještě mnoho prací na zahradě. Přece jen chceme, aby naše zahrada byla po zimě krásná, abychom nemuseli pracovat na zahradě více, než je nutné. To, jak bude zahrada, jak užitková, tak okrasná zahrada, vypadat po zimě, se odvíjí od toho, jak se o ni budeme starat během podzimu. Přinášíme tedy tipy, co je třeba stihnout na zahradě, než přijde prosinec. Není toho málo, ale čím dřív začneme, tím lépe.

Opatrujte rostlinky, které přežijí zimu

Během listopadu se musí zahrada zazimovat, s čímž souvisí i opatrování rostlinek, které dokážou zimu přežít bez jediné újmy. K takovým rostlinkám patří polníček, který potřebuje obrovskou zásobu vody. Když je venku zima, půda je zamrzlá a slunce ustavičně pálí, polníček potřebuje vodu. Je nutné, abyste polníček zalili hojně ještě před zamrznutím půdy, protože pokud půda zamrzne, kořeny polníčku vodu přestanou přijímat, proto se musí voda do kořenů dostat dříve, než se půda podvolí zimním mrazům.

Mnozí lidé rychle sbírají úrodu, než napadne sníh. Jenže pokud nemáte zájem jen o zavařené zelí či salát, doporučujeme například čínské zelí vyjmout s kořeny ze země. Posléze se kořeny zabalí do novinového papíru a naskládají se do bedny na světlé a mrazuprosté místo. Pokud budete kořeny udržovat vlhké, čínské zelí nebo saláty vydrží čerstvé po celou dlouhou zimu.

Čistíme a uklízíme zahradu

Součástí zazimování je také čištění a uklízení zahrady. S tím souvisí také shrabávání listí. Listí je možné využít různě. Může se použít do kompostu, může sloužit jako ochrana půdě či jako hnojivo pro trávník. Pokud se rozhodnete listí nasypat do kompostu, musíte mít jistotu, že do kompostu sypete jen listy z ovocného stromu. V opačném případě je nutné listí zlikvidovat jinak. Zejména listí dubové nebo ořechové obsahuje mnoho tříslovin, které se dlouho rozkládají.

Listí je možné rozmělnit a posypat jím trávník, což je přírodní hnojivo, nebo je možné z listí udělat ochranu půdě. Zejména trvalky se listím zasypávají, jelikož lépe odolají chladu.