Vitariánství může být kreativní disciplína

vita lifestyle

Stravování založené na konzumaci syrových potravin rostlinného charakteru se v poslední době stalo velkou módou. Zdůrazňuje se jeho blahodárné působení na lidský organismus. Řada lidí, která s ním má nějaké zkušenosti, neváhá a poskytuje je ostatním. Vitariáni mluví o spoustě energie, kterou najednou mají na rozdávání. Nemohou si svůj životní styl vynachválit. Jak ale vypadá vitariánství v každodenní praxi?

Každé běžné jídlo má svoji raw variantu

Vy si ale možná si myslíte, že jídelníček vitariánů je hrozně chudý a omezený. Vlastně jediné, co v raw stravě, tedy živé syrové stravě smí, jsou zeleninové saláty. Skutečnost je ale úplně jiná. Většina lidí má o vitariánství docela zkreslené představy. Objevuje se totiž spousta receptů, které jednoznačně dokazují, že všechny běžné oblíbené pokrmy mají také svoji vitariánskou variantu. Jenom si musíte zvyknout na to, že chutnají trochu jinak a jsou vyrobeny ze syrových surovin. Pokud dostanete chuť na sladký zákusek, místo těsta použijete na jeho výrobu mixované kakaové boby, datle, mandle. Ze zeleniny si strouháním na tenké plátky můžete vyrobit chipsy. Protlačováním zeleniny získáte chutné špagety. Fantazii se v tomto směru meze nekladou. Z rozmixované zeleninové směsi si můžete udělat chutné karbanátky, pouze je budete jíst syrové.

Vydejte se do raw restaurace

Lidé, kteří se syrovou stravou zabývají a propagují ji, jsou velmi kreativní. Z ovoce a zeleniny a dalších plodů jako například oříšků či mandlí dokážou připravit třeba různé pasty a krémy určené jak do sladkých, tak ke slaných pokrmů. Připraví skvěle ozdobený dort, na kterém v první chvíli vůbec nepoznáte, že nejde o pečenou variantu z těsta, ale výrobek z různých
syrových plodů. Vznikají stále nové a nové kuchařky s rozmanitými recepty. Nemáte-li odvahu sami něco vytvořit ve stylu raw food, bojíte se a nevíte, zkuste navštívit nějakou raw restauraci. Na vlastní oči se tak přesvědčíte, co všechno se dá ze syrových surovin vytvořit a jak jsou vitariáni v jídle kreativní.