6 příkladů, jak kolagen ovlivňuje naše zdraví  

6 příkladů, jak kolagen ovlivňuje naše zdraví

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se nachází v našem těle. Bohužel z postupem roků se nepostradatelná látka z těla vytrácí, což se projevuje na řadě věcí (dostavují se zdravotní komplikace, ale také viditelně stárneme). V případě, že si nejste jistí tím, jak kolagen skutečně ovlivňuje naše zdraví, pojďme si tyto příklady uvést. Jsou takovým potvrzením toho, že doplňování složky je zejména po pětadvacátém roku více než podstatné a potřebné. 

Kolagen a zdravé klouby  

Klouby jsou nezbytné abychom udrželi naše tělo v pohybu. Právě kolagen dokáže zmírnit bolest kolen a dalších kloubů. Funguje to stejně jako když vám vržou dveře, také je promažete.  

Zdravá střeva  

Kolagen nám pomáhá také při potížích se zvýšenou propustností střev a snižuje riziko onemocnění tohoto orgánu. Představme si, že naše střeva jsou jako síto, pokud je v sítu díra, uniká nám nepořádek tam, kam nemá. Kolagen je něco jako lepidlo, které síto opraví, aby fungovalo, tak jak má 

Podpora funkce mozku  

Kolagen chrání mozkovou kůru před nadměrným ukládám tzv. β amyloid bílkoviny, která je typická u pacientů s Alzheimerovou chorobou.  

Zdravé srdíčko  

Kolagen napomáhá snižování hladině cholesterolu a působí jako prevence hromadění tukové hmoty a bílých krvinek ve stěně tepny.  

Zdravé a silné kosti  

Když se řekne zdravé kosti, jistě se vám vybaví ihned vápník, ten ale není jediným pomocníkem pro zdravé a silné kosti. Hmota kostí je z více než třetiny tvořena právě kolagenem a ve skutečnosti je ho zde více než samotného vápníku. Kolagen podporuje tvorbu kostních buněk, tudíž čím více kolagenu máme v krvi, tím lepší je hustota kostí.  

Správná funkce jater  

Játra slouží k detoxikaci našeho těla a občas dostávají opravdu zabrat. Kolagen, který obsahuje aminokyselinu Glycin, podporuje zdraví našich jater. Je to právě Glycin, který napomáhá našim játrům zpracovat smažené a průmyslově zpracovávané potraviny, zejména pak alkohol.