Chan Dan Ya, záhadný čínský útes snášejcí vejce

chan da ya

Pozornost geologů i mnoha světových médií přitahuje nyní tajemný skalní útes nacházející se přímo v čínské provincii Kuej-čou. Jen 20 m dlouhý a 6 m široký útvar v blízkosti čínské vesnice Gulu Zhai působí velký rozruch. Tamní obyvatelé ho nazývají Chan Dan Ya, což v překladu znamená: Útes, který snáší vejce. Pojmenovali ho vskutku přiléhavě, z dutin kamenné stěny Chan Dan Ya se totiž doslova líhnou hladké kulaté kameny v tmavomodré barvě, které opravdu vejce velice připomínají. Každé takové vejce totiž dozrává na skalní stěně zhruba 30 let, než se uvolní a pak spadne na zem. Vůbec je nelze přehlédnout. Jejich velikost je od 30 do 60 cm a váží až 300 kg.

Čínský útes Chan Dan Ya nosí lidem štěstí

Vesničané po celé generace tyto neobvyklé kulaté kameny hlídají a také sbírají. Za dlouhá léta jich zde nashromáždili asi 100. Ve svých domovech je opatrují a uctívají jako opravdu cenné relikvie. Věří, že jim zajistí plodnost, narození pokračovatele rodu ve formě syna, a že jim přinesou štěstí. Co se týká vysvětlení tohoto podivného fenoménu jménem Chan Dan Ya, neshodli se bohužel prozatím vědci na žádné jednotné teorii. Budou tento vzácný jev ale i nadále zkoumat.

Kouzelná vejce

Jako nejpravděpodobnější se nyní jeví výklad čínského geologa WangŠang-jena. Podle něj totiž vznikly hladké kameny přímo z molekul uhličitanu vápenatého v období kambria. Asi před 500 miliony lety byly v hlubinách moře. Po čase tyto vejce voda vyplavila k horám, ve kterých uvízly. A protože pak povrch skalních masívů podléhá mnoha povětrnostním vlivům a postupně pak také zvětrává, tyto kameny se objevují přímo na povrchu a vypadávají z něj. Podobné geologické jevy byly už ale údajně zaznamenány ve dvou dalších lokalitách a to na severu a severozápadě Číny. Vědci je neustále zkoumají a ctí zdejší fenomén kouzelných vajíček ve skále.