Chcete letos pěstovat brambory? Zkuste to třeba v trávě  

Chcete letos pěstovat brambory? Zkuste to třeba v trávě

Brambory pěstovat v trávě? Kdo to kdy slyšel.. Vždyť brambory vyžadují dobrou zásobu živin a kvalitní přípravu půdy. No jo, tomu se rafinovaně můžete vyhnout a vypěstovat si je právě v trávě. Nevěříte? Nejde o žádný nový postup. Pěstování brambor v posečené, ideálně však pokosené, trávě znaly už generace před námi. Díky této metodě lze totiž brambory pěstovat i ve vysokých nadmořských výškách a tam, kde není jinak vhodná půda pro pěstování.  

Nejprve musíte nasbírat a navrstvit trávu  

Nejdůležitější je začít se sběrem a vrstvením trávy do jednotlivých řádků už na jaře či v létě. Pokosená tráva po jediné seči trávníku opravdu stačit nebude.  

Pokud je zrovna před zimou a vy máte trávu nasbíranou (nebo jste schopni trávu sehnat), můžete ji rozložit do řádků, které mají šířku nejméně jeden metr a na výšku taktéž. Jestliže máte nedostatek trávy, můžete ji namíchat se spadeným listím, senem, slámou či hnojem. Až do jara s takto připraveným záhonem nemusíte nic dělat. Mezitím co čekáte dochází k postupnému rozkladu a tvoří se organický materiál vhodný pro výsadbu.  

Na jaře vysazujeme 

V teplejších oblastech můžete s výsadbou začít koncem března. V těch výše položených počkejte až do konce května. Uleželé záhony nejprve provzdušněte. Poté vyhlubte asi 10 cm hluboké jamky a naklíčené hlízy do nich vložte a zahrňte. Hlízy sázejte (při šířce záhonu 1 m) do dvou řad do trojsponu.  

Brambor si pak více všímat nemusíte, jen dávejte pozor na to, aby nebyly odkryté.  

Sklízíme už během 100 dní 

Vegetační doba brambor se pohybuje okolo 100 dní. Rané brambory můžete sklízet již během 90 a těm podzimním nemusí stačit ani 140 dní.  

Čas sklízení jednoduše poznáte podle vadnutí a rozklesávání natě.  

Pěstování brambor v trávě má mnoho výhod. Především se vyhnete přípravě půdy, ale také odplevelování, okopávání a hnojení. Tráva navíc neustále pracuje a uvolňuje živiny a plyny odpuzující hlodavce.