Jaké osvětlení patří do kuchyně?

Jaké osvětlení patří do kuchyně?

Výběr osvětlení se v interiéru nesmí podcenit. Má totiž vliv nejen na to, jak vnímáme prostor místnosti, ale také má vliv na to, jakou máme náladu. Velkým (a možná se zdá být i nerozlousknutelným) oříškem je osvětlení do kuchyně. Při výběru se musíte zaměřit nejen na vhodný výběr centrálního světla, ale také na bodové osvětlení, které má za úkol osvítit hlavně kuchyňskou linku. 

Kuchyně a osvětlení je samostatná kapitola 

Jedním z největších oříšků je také vybrat vhodné osvětlení kuchyně a osvětlení kuchyňské linky. Jak již bylo zmíněno, světlo má na interiér velký vliv a dokáže nejen opticky změnit celý prostor, ale také ovlivňuje naši náladu a celkovou atmosféru v dané místnosti. Jelikož od kuchyně chceme, aby byla příjemná, pohodová a působila nejen prakticky, ale zároveň moderně, výběr osvětlení nesmíme podcenit.  

Obecně platí, že by kuchyně (respektive jídelna) měla mít jedno centrální osvětlení, které by mělo mít šmrnc, ať nevypadá kuchyně fádně. V posledních letech se do této místnosti domu instalují stropní závěsná svítidla, která částečně zasahují do interiéru a dodávají mu kousek modernosti.  

Centrální osvětlení bývá často součástí až jídelny, která ke kuchyni těsně přiléhá. Pokud vám nejsou sympatická závěsná svítila, mohou se zvolit takzvaná přisazená světla, která jsou také stropní a která jsou o něco konzervativnější.  

Jak osvítit kuchyňskou linku? 

Co se však týče osvětlení kuchyňské linky, v tomto případě si nenechte rozmluvit bodová svítidla. Ta jsou velice silné intenzity, což přesně při přípravě jednotlivých pokrmů oceníte. Vhodnou alternativou bodových svítidel mohou být také LED pásky, které se nalepí na okraje skříněk nad pracovní deskou. I ty přináší všem kuchtíkům či hospodyňkám dostatek světla, které při vaření nebo pečení zkrátka potřebují.