V Číně budou kola, která za jízdy čistí vzduch

kola čistící vzduch

V Číně se nyní připravují kola, která budou umět za jízdy čistit vzduch. Jestli má Čína něčeho opravdu hodně, tak jsou to cyklisté, kola a také smog. Obojí chce nyní velmi originálně spojit společnost Ofo, které se přezdívá: Uber pro kola. Prostřednictvím systému Ofo totiž sdílí bicykly už více než 3 miliony Číňanů. Firma se nyní dohodla s nizozemským designérem DaanemRoosegaardem, že společně nově navrhnou a uvedou do provozu inovativní bicykl vhodný na čištění smogem zamořených měst. Konečným cílem je mít asi 2,5 milionů čistících kol ve městech jako je třeba Peking a v následujících 2 letech pomoci se snížením znečištění o 5 až 15%.

Jak fungují kola

Na přední části kol budou před řídítka umístěny moduly, které budou rovnou při jízdě nabírat vzduch a pak jej profiltrovaný vracet ve směru proti cyklistovi. Roosegaard chce vycházet ze zkušeností, které již dříve získal při stavbě své čistící věže na odstraňování smogu. Do reálného užívání by tato první kola měla vyjet ještě do konce tohoto roku. Projekt patří k hlavním iniciativám, které mají velmi urychleně zlepšit opravdu katastrofální ovzduší v čínských městech.

Čistící kola

Vláda nyní také stanovila úřadům velký úkol na jemné hranici splnitelnosti. Přikázala totiž městu Pekingu a dalším severočínským městům, aby právě letos na podzim a v zimě významně snížila svou koncentraci jemného prachu meziročně o 25 %. Informace pochází od Wu Gang z čínského zpravodajského portálu Caixin. Pokud se tato protismogová kola v zemi draka dokonale osvědčí, mohla by právě přes společnost Ofo proniknout i do dalších potřebných zemí. Vedle Číny, kde už toto sdílení kol funguje více než 3 roky, totiž letos tento projekt expandoval mimo jiné i do zemí, jako je USA, Austrálie nebo Thajska. V současnosti vstupuje také na náš český trh a do mnoha dalších evropských zemí.