Co je typické pro nízkoenergetický dům?

Co je typické pro nízkoenergetický dům?

Nízkoenergetické domy na klíč jsou v současné době hitem. Důvodem toho jsou rostoucí náklady spojené s energiemi, které řadu lidí dohání k celkové úspoře nákladů na bydlení. V případě postavení nízkoenergetické stavby se však může takové úspory dosáhnout už od samotného počátku, co překročíte práh domu. Takové nemovitosti totiž musí splňovat skutečně přísné nízkoenergetické standardy. 

Čím se nízkoenergetický dům vyznačuje?

Samozřejmě nejen nízkoenergetickými standardy se vyznačuje nízkoenergetický dům. Především mluvíme kompaktní stavbě, která nemá zbytečné výčnělky. Má spíše vícero prosklených ploch, jež jsou orientovány na jih, aby do domácnosti mohlo sluníčko ve velkém. Po stránce technické či po stránce konstrukce má nadstandardní tepelnou izolaci a reguluje se zde vytápění, které těží také z tepelných zisků. 

Takové domy mají samozřejmě zabudované také větrání s rekuperací tepla a mimo jiné se pyšní nevídaně nízkou spotřebou právě díky všem těmto zařízením a úsporným opatřením. 

Pečlivá příprava projektu je alfou i omegou

Aby mohl být nízkoenergetický dům vystavěn, musí být na samotném počátku skutečně kvalitní a pečlivě připravený projekt. Ten je bezesporu alfou i omegou toho, aby se z plánované stavby skutečně stala nemovitost odpovídající všemu, čemu odpovídat má. 

Pokud se už od počátku postrádá dobrá konstrukce, nemůže se dům proměnit v soustavu energeticky efektivních a inovativních prvků. 

Vše k dostačující nízké energetické náročnost

Veškeré energeticky efektivní a inovativní prvky mají vést k nízkým nákladům spojeným s bydlením. V závěru se však získá nejen úspora, ale také silnější izolace a kvalitnější okna či efektivní regulace vytápění.