Faktory, které mají vliv na cenu nemovitostí

Faktory, které mají vliv na cenu nemovitostí

Cena nemovitostí v posledních letech výrazně roste. I když nyní má dojít k výraznému poklesu cen, stejně si pojďme prozradit, proč v minulosti ceny rostly doslova raketově. V posledních letech jsme mohli opravdu sledovat obrovský nárůst cen, který zaznamenalo nejedno město v Česku. Ceny nemovitostí rostly nejen v hlavním městě, kde se to dalo očekávat, ale také ceny nemovitostí rostly i v jiných městech, jako je Brno nebo dříve velice levná Olomouc. Jaké faktory tedy mají vliv na růst ceny nemovitostí a jak moc cenu nemovitostí ovlivňují? 

Vliv má lokalita 

Velký vliv na cenu nemovitostí má lokalita, ve které se nemovitost nachází. Je rozdíl v cenách nemovitostí ve městech a je rozdíl v cenách nemovitostí na vesnicích. Stejně tak je rozdíl v cenách nemovitostí na pražském Karlíně, kde dochází k obrovskému rozkvětu, a je také rozdíl v cenách nemovitostí v pražských Modřanech, které jsou odlehlejší částí hlavního města.  

V souvislosti s lokalitou se také pojí dopravní dostupnost nebo bezpečnost dané čtvrti či města, respektive obce. I to má vliv na cenu nemovitosti, kterou si chcete nebo plánujete koupit.  

Stav domu či bytu 

Samozřejmě jistou roli hraje také to, v jakém stavu je dům či byt. Je dům nebo byt po rekonstrukci nebo se jedná o novostavbu? V takovém případě bude cena krapet výše než v případě, že se prodává dům či byt před rekonstrukcí ve stavu dobrém nebo uspokojivém. Člověk nemůže chtít za rozpadající se příbytek desítky milionů, za novostavby si však cenu může s radostí vyšvihnout do obrovských výšin.  

Velikost příbytku 

Kromě jiného hraje velkou roli velikost příbytku. Kolik pokojů, respektive místností obydlí má? Je logické, že bude daleko méně stát nemovitost o velikosti 1kk než nemovitost, která má pokojů šest a více.