Jak musí vypadat chodec, který se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti?

Jak musí vypadat chodec, který se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti?

Nejednou se vám to stalo – jdete z večírku a chcete ušetřit na taxi, tak se vydáte domů pěšky. Vždyť to máte kousek, stačí jen projít po neosvětlené komunikaci mimo obec. Procházet po silniční komunikaci, která vede mimo obec a která je neosvětlená, však můžete i z jiných důvodů, než z důvodu vracení se domů z večírku. Můžete jít jen ráno do práce nebo se vám jen nechce čekat na autobusový spoj. Jenže pokud se budete pohybovat po silniční komunikaci mimo obec, a to ještě za snížené viditelnosti, čímž se myslí tma nebo mlha, musíte dodržovat několik pravidel. 

Reflexní prvky jsou povinností

Už dávno neplatí, že musíte mít na sobě jen světlé oblečení, díky kterému byste byli snadno spatřitelní v noci nebo za mlhy. Několik let platí, že chodci mají jednu povinnost, a sice nosit reflexní prvky v případě, že se pohybují mimo obec po neosvětlené silniční komunikaci za tmy nebo mlhy. Pokud reflexní prvky chodec nemá, ohrožuje tím nejen sebe, ale také řidiče na silniční komunikaci. Navíc chodci hrozí pokuta, jelikož nosit reflexní prvky, ať už jakékoli podoby, je jeho zákonem stanovená povinnost. 

Jak jsme zmínili, nezáleží na tom, jestli budete nosit reflexní pásky, reflexní samolepky nebo reflexní prvky. Zákon nijak neupřesňuje či nedefinuje to, jak by měl reflexní prvek vypadat. Důležité je, aby odrážel světlo, což umí jenom reflexní prvky. 

Tím se dostáváme k jednomu velkému problému, a sice k tomu, že řada lidí používá čelovky nebo baterky místo reflexních prvků. Jenže baterky ani čelovky nejsou reflexními prvky. Jak jsme zmínili, reflexní prvky musí odrážet, což čelovky ani baterky neumí. 

Oblékejte se do světlého nebo do reflexních barev

I když budete mít na sobě reflexní barvy, pro zvýšení své bezpečnosti noste světlé oblečení nebo reflexní oblečení, pokud víte, že se budete pohybovat mimo obec za snížené viditelnosti. Řidiči vás zaregistruje daleko rychleji, tudíž daleko rychleji bude moct zareagovat.