Jak si vybrat tu správnou garáž pro automobil i motorku

Jak si vybrat tu správnou garáž pro automobil i motorku

Pokud máte rodinný dům nebo chatu, kde trávíte velké množství času, nejspíš už jste uvažovali o stavbě garáže pro váš automobil. Ochrání ho před deštěm, zastíní před sluncem a zabezpečí ho, navíc garáž můžete využít i jako dílnu. Ale ještě před tím, než si necháte zhotovit garáž na klíč, měli byste si umět odpovědět na několik základních otázek.

Rozměry

Máte jedno auto, nebo více? Nebo chcete garáž pro motocykl? Chcete mít v garáži prostor pro odkládání sezónních věcí a kol nebo menší dílnu? A jak velký prostor můžete pro garáž vymezit? Rozměry garáže jsou to nejdůležitější, co budete muset řešit. Firmy většinou nabízí garáže pro jedno nebo pro dvě auta, v případě větších nároků a velkého pozemku ale může být spojeno několik garáží dohromady.

Cena

Kolik peněz můžete na garáž uvolnit? Cena je určená materiálem a dobou výstavby, nikoliv kvalitou. Plechové montované garáže patří k nejlevnějším řešením, ačkoliv jsou velmi odolné a bezpečné. Je to tím, že jsou vyráběné z prefabrikovaných dílů a jejich výstavba nezabere víc než jeden den. Zároveň je možné je i omítnout, takže jsou k nerozeznání od betonových garáží. Dřevěné garáže jsou rovněž poměrně levné, avšak vyžadují častou údržbu.

Vzhled

Jak by měla vaše garáž vypadat? Kolik má mít oken, pokud vůbec nějaká, jakým způsobem se budou otevírat dveře a jaký tvar bude mít střecha? Chcete, aby barevně ladila s fasádou domu, nebo s ní byla v kontrastu? Vámi vybraná firma se bude vždy snažit vyhovět vašim představám a zkorigovat je s konstrukčními omezeními.

Nadstandardní služby

Tím posledním, co si musíte rozmyslet, je, co vše by měla mít garáž „navíc“. Pokud ji plánujete využívat i jako dílnu, neobejdete se bez přívodu elektrické energie. Budete-li zde uchovávat choulostivější předměty a nářadí, vyplatí se investovat do zateplení. Poptejte se také na možnosti zabezpečení garáže a vyberte si takový systém, kterému budete věřit.