Jak ušetřit na cestách

jak ušetřit na cestách

Léto je sice synonymem dovolené, ale i nejdražší období, které si z celého roku můžete pro dovolenou vybrat. Když se rozhodnete vyrazit mimo sezónu, v červnu nebo v září, stihnete příjemně teplé počasí, ale můžete pořídit zájezd výrazně levněji. Při nákupu zájezdů do dálek si dejte práci a zjistěte si původní firmu nabídky a nakupte raději zájezd přímo u ní. Často se stává, že české cestovní agentury zajišťují zájezd třeba u německé firmy a navyšují svou nabídku i o svou vlastní provizi. Pomohou vám firmy a portály, které se zabývají porovnáváním cen.

Způsob cestování

Sledování cen letenek je dost složité pro běžného uživatele. Nejlépe uděláte, pokud pár dní budete sledovat cenové relace do vaší cílové destinace a budete porovnávat nabídky prodejců. Někdy se stává, že vyjde levněji neletět z Prahy, ale naopak z Vídně či Berlína i včetně nákupu jízdenky právě do tohoto konkrétního města. Při cestování autem po Evropě sledujte ceny pohonných hmot. Není výjimkou, že se ceny liší i o 30 %. Stejně tak nezapomeňte na mýtné brány, neboť průjezd jimi se může výrazně prodražit. Velká položka v nákladech během cestování se dá vyřešit třeba díky cestovatelskému fenoménu AirBnb, nebo výměnám bytů například HomeExchange, kde nic neplatíte. Dobrodružnější povahy si mohou vypůjčit obytný vůz a ušetřit za hotelový pokoj.

Přesouvání a smlouvání

Nákup jízdenek na metro, autobus i tramvaj, nebo platba parkovného za auto se může prodražit. Řešením může být i kolo dovezené nebo na místě půjčené. Pohodlnější variantou jsou i půjčovny aut kdekoliv ve městě a často i díky konkurenci jsou ceny dost nízko. Nespornou výhodou půjčoven je, že vozidlo lze nechat kdekoliv a kdykoliv a platíte jen za skutečné projeté kilometry nebo dobu používání. K používání je třeba nainstalovaná aplikace. Smlouvejte kdekoliv, pokaždé je možnost snížit původní cenu. Platí to zejména u turistických atrakcí. Často velká konkurence tlačí obchodníky k větší otevřenosti k požadavkům klientů. Dejte také na tipy domorodců.