Jak uspořádat svou první výstavu fotografií

Všichni, kdo se zabýváme focením, máme jednu velkou touhu: Po čase uspořádat svou vlastní výstavu. Co je nutné dodržet a jak ukázat svou tvorbu široké veřejnosti? 

Konečně vlastní výstava

Podobně jako sběratelé už se těší, až poprvé naplní prosklené výstavní vitríny, tak i fotograf se nemůže dočkat, až poprvé představí světu výstavní systémy pro své fotografie. Kromě prezentace vlastní tvorby se jedná o jistou formu zpětné vazby, kdy se dozvíte, jaké emoce vaše fotografie v návštěvnících zanechávají. Máte možnost zjistit náhled širší veřejnosti na vaše umělecké pojetí. 

Je to zajímavá forma, jak jít se svou vlastní kůží na trh a přiblížit tak umělecké fotografie široké veřejnosti. 

Kde výstavu uspořádat

Každý výstavní prostor je individuální. Proto je potřeba hledat místo, které bude rezonovat s tématem vaší výstavy. Pokud fotíte urbex, asi zvolíte jako výstavní prostor některý z průmyslových areálů, naopak pro umělecké portréty klidně budete spoléhat na komorní prostředí kavárny nebo obecních vystavovacích prostor. Vždy si ujistěte, že s vámi daný prostor souzní a podaří se vám v něm vyjádřit svou uměleckou myšlenku. 

Pozor na správné osvětlení

Při výběru lokace mějte na paměti i vhodné osvětlení pro velkoformátové fotografie. Tmavé fotky v málo osvětlené místnosti naprosto zaniknou. Naopak high-key kousky se pod 500W osvětlením stanou doslova vypalovačem očí. Snažte se najít místnosti s optimálním osvětlením.

Doprovodný program

Nebojte se a využijte všechny možnosti, které se vám nabízí. Jako doprovodný program se může skvěle hodit nejen hudební vystoupení nebo performance, ale také ochutnávka lokálních potravin nebo cokoliv, co bude spjato s daným tématem. Snažte se co nejvíce konkretizovat daný námět a uchopit jej ze všech stran. 

Nezapomeňte na svou výstavu upozornit veřejnost a sdílejte informace na sociálních sítích a v kulturních institucích ve svém okolí.