K čemu se využívá hliník?

K čemu se využívá hliník?

Skupina hutních materiálů je opravdu rozmanitá a rozšířená. Najdeme v ní klasickou ocel nebo také nerezovou ocel, také do ní spadají takzvané jäkly nebo profily. I hliník je jedním z hutních materiálů, který se ve společnosti MSC MetPro, a. s. třeba ohraňuje nebo pálí. Pokud jste s hliníkem přišli v minulosti do styku, moc dobře víte, že se hojně využívá v mnoha oblastech. Dokázali byste říct konkrétní využití hliníku?

Pokud hovoříme o hliníku, hovoříme o poměrně lehkém kovu, který má bělavě šedou barvu. Je to bezvadný vodič elektřiny. Z chemického hlediska je to neušlechtilý, kujný kov, který je možné najít i v přírodě – konkrétně ve formě sloučenin. 

Hliník je mimo jiné také dobře rozpustný ve zředěných kyselinách, často se však i svařuje. 

Jaká jsou využití hliníku?

  • Elektrotechnika (je to velmi dobrý vodič elektřiny)
  • Letecký průmysl
  • Průmysl (konkrétně se hojně využívá ve strojírenství nebo třeba v kovovýrobě, kde se využívá v kovové podobě, která je vysoce odolná)
  • Stavebnictví (zde se taktéž využívá v kovové podobě, která je vysoce odolná)

V průmyslu se využívá hlavně díky své odolnosti. Sice není zcela imunní vůči korozi, ale jeho odolnost je velmi vysoká. Z hliníku je mimo jiné možné vyrobit si i mince nebo příbory, dokonce se z něj vyrábí i nádobí, které se však dnes používá už jen zřídka. Pokud doma používáte alobal, přicházíte s hliníkem taktéž do kontaktu. 

V kovovém provedení se hliník využívá také ve zmiňovaném stavebnictví, kde se z něj dělají konstrukce nebo kde se s ním pracuje třeba při výrobě dveří a oken. 

Mnoho nezodpovězených otázek

Hliník je však jeden z hutních materiálů, o němž se toho ví stejně hodně málo. Například se neví, jestli je nebo není zdraví nezávadný. To je otázka, která nejspíše ještě nějakou dobu bude nezodpovězena.