Kapesné pro děti

kapesné pro děti

Finanční naprogramování každého z nás i vztah k penězům začíná právě v útlém dětství. Dávejte pozor, jak se na to téma vyjadřujete před svými dětmi, může je to ovlivnit na celý další život. Pěstovat v dítěti zodpovědnost k penězům, to je povinnost každého rodiče. To nejhorší, co často rodiče svým dětem předávají, jsou právě negativní informace o penězích. Mluví o jejich permanentním nedostatku a o tom, jak je moc těžké je vydělávat. Celkově pak v dítěti zafixují pocit, že peníze je těžké mít, a je velká dřina je vydělávat. Rodič by měl naopak v dítěti pěstovat zodpovědnost v oblasti financí a zároveň i dítěti dodávat onu lehkost z hlediska jejich vydělávání.

Jak děti vnímají peníze

V době dětství se vytváří finanční naprogramování, které na nás pak podvědomě působí celý život. Ideální je mít vůči penězům kladný vztah a znát současně jejich hodnotu. Skvělé je dětem vštěpovat, že si nejvíce vydělá tím, co jej opravdu baví. Tam, kde je radost, talent i vloha, jsou i výsledky a vyděláte si nejvíce peněz. Rodič by měl své děti podporovat v tom, co je baví, a zároveň jim zafixovat, že je lze vydělávat s radostí. Je třeba děti nedemotivovat hned na začátku.

Děti a kapesné

Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je, aby částka kapesného, ať už je v jakékoliv, byla rodičem dítěti vyplácena vždy v pravidelných intervalech, ideálně jednou za týden a ve stejný den. Když se mezi sebou rodič s dítětem domluví, musí to dodržet. Jen tak budete dětem příkladem v přístupu k penězům. V České republice je to kupodivu problém, neboť právě naši čeští rodiče jsou v tomto směru opravdu dost anarchističtí. Finanční obnos svým potomkům dávají jen tehdy, když jim přijde výplata a mají právě oni pocit, že peníze nyní zrovna mají. Stejně tak i v době, kdy dítě své měsíční kapesné utratí za hlouposti a přijde s prosíkem, že potřebuje nutně další. Je zapotřebí od začátku dětem vysvětlovat, k čemu tyto peníze slouží a na jak dlouhou dobu mu musí vydržet. Pak je třeba svá slova dodržet a nedávat dítěti další peníze, aby je zase neutratilo za nesmysly.