Na jaké pokojové rostliny si dát raději pozor?

Na jaké pokojové rostliny si dát raději pozor?

Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí našich domácností. V současné době je pěstujeme hlavně proto, že jsou krásné na pohled a že naši domácnost dokážou na první pohled zútulnit. Pravdou však je, že mnohé pokojové rostliny nejsou takovou výhrou, jakou se zdají na první pohled být. Mnohé pokojové rostliny totiž mohou uškodit. Opravdu se mezi pokojovými rostlinami nenajdou jen ty, které zdraví prospívají, ale najdou se i druhy, na které je třeba dávat si pozor.  

Drtivá většina lidí si myslí, že pokojové rostliny přispívají k pozitivní atmosféře domova, že zvyšují kvalitu vzduchu a že odstraňují z okolního prostředí i nebezpečné škodliviny. Pravdou ale je, že pokojové rostliny jako takové mohou být i nebezpečné. Prozraďme si několik pokojových rostlin, před kterými je třeba se mít na pozoru a které bychom neměli pořizovat do domácností, v nichž žijí zvířata nebo děti.  

Pokojovky čeledi amarylkovitých  

Pozor je třeba si dát hlavně na pokojové rostliny čeledi amarylkovitých. Sem patří například velice oblíbený hvězdník, dále také amarylka nebo klívie. To všechno jsou rostliny, které ohrožují nervovou soustavu. Obsahují totiž toxické alkaloidy. Pokud by došlo k požití menší dávky, došlo by k podráždění kůže a také ke zvýšenému pocení a slinění. Jedovaté jsou hlavně cibule a plody těchto rostlin.  

Pokojovky čeledi chřestovitých 

Škodlivé jsou i rostliny, které spadají do čeledi chřestovitých. Sem patří například rostlina zvaná dračinec nebo tchynin jazyk, o němž se říká, že ho nedokáže nic skolit. Obsahují nejen zmiňované alkaloidy, ale také saponiny, které jsou velice nepříznivé pro náš trávicí trakt. Nejvíce ohrožení jsou psi, ale také samozřejmě děti. Rostliny spadající do čeledi chřestovitých mohou způsobovat bolesti břicha, hlavy a také mohou způsobit zvracení.  

Pokojvky čeledi pryšcovitých 

Ani taková vánoční hvězda není neškodlivá. Spadá totiž do čeledi pryšcovitých rostlin, kam také spadá například pryšec. Tyto rostliny jsou nebezpečné hlavně pro naši pokožku, způsobují ekzémy a také poleptání kůže.