Poutníci ochutnají víno zadarmo

Ochutnávka vína

Do italského městečka Ortona se mohou sjíždět milovníci vína a věřící z celého světa. Najdou tam lahodný mok a nebudou za něj muset platit ani jediné Euro. Stojí tu fontána, z níž prýští víno. Ježíšovy zázraky tak překvapivě nabývají reálné podoby.

Svlaží hrdlo úplně zadarmo

Příběh o tom, jak Ježíš Kristus proměnil na svatbě vodu ve víno, je všeobecně známý, a to nejenom mezi věřícími lidmi. Právě touto historií se přitom inspirovali dva Italové Dino Cespa a Luigi Narcisi z italské Ortony. Z Ježíšova zázraku tak udělali zajímavou turistickou atrakci, která mezi ostatními lákadly jistě nezapadne. Crespa s Narcisim totiž stabilně organizují pouť po stopách apoštola Tomáše. Věřící na této pouti chodí z Ortony do Říma. Nyní tak mohou před cestou ochutnat úplně zadarmo červené víno, které pochází ze zdejšího regionu Abruzzo. Dá se předpokládat, že novinka hodně zvýší zájem turistů o městečko a dost možná, že někteří z nich podniknou i zmiňovanou pouť.

Inspiraci našli ve Španělsku

Úplně první ovšem organizátoři pouti se svým nápadem nejsou. Podobná fontána už stojí na cestě do španělského Santiaga de Compostela, které je také velmi známým poutním místem a navštěvují je davy turistů. Tady se vinná fontána tyčí na trase poutní cesty v městečku Ayegui v provincii Navarra. Ovšem přesto má Ortonská fontána jedno prvenství – na rozdíl od té španělské z ní teče víno nepřetržitě.

Ve slovinském městě Žalec mají pro změnu fontánu pivní, zdejší kraj je totiž srdcem pěstování chmele. Tady se ale na rozdíl od Ortony bohužel zadarmo nenapijete. Musíte si koupit pivní sklenici, ovšem máte právo si z ní nabrat chmelový mok dokonce hned pětkrát, takže vás to ve výsledku nepřijde tak draho. Možná pořídíte příjemné osvěžení levněji, než kdybyste zapíjeli prach cest v některé místní hospodě.