Orangutaní samice se dostala do Guinessovy knihy rekordů

Orangutaní samice

Zvířata chovaná v zajetí se často dožívají poměrně vysokého věku. Žijí si takříkajíc ve zlaté kleci, mají dostatek potravy i příznivé podmínky k vývoji a neohrožují je žádní přirození nepřátelé. Proto mají příležitost strávit na tomto světě opravdu dlouhý čas. Klidně se mohou stát i rekordmany. Příkladem je orangutan sumaterský chovaný v zoologické zahradě v australském Perthu.

V divočině se dožije maximálně padesátky

Samička orangutana sumaterského, která žije v Zoo v australském Perthu, oslavila svoje v poklidu svoje šedesáté narozeniny. Zapsala se v této chvíli v podstatě do Guinessovy knihy rekordů jako nejdéle žijící orangutan na světě chovaný v zajetí. V divočině se přitom podle informací odborníků samice orangutana většinou nedožije více než 50 let, a i to jenom v případě, že má skutečně dobré podmínky. Přitom je třeba zdůraznit, že perthské zoo patří mezi skupinu vůbec nejúspěšnějších zahrad, alespoň pokud jde o umělý odchov orangutanů. Oslavenkyně, zrzavá samice Paun se účastní programu odchovu těchto zvířat už od jeho počátků. Sama přitom přivedla na svět úctyhodných jedenáct potomků a právem jí proto náleží titul samice rodu.

Trápí ji jenom artróza

Ve zmiňované australské zoo žije již od roku 1968, strávila zde tedy celkem 48 let svého života. Do zahrady přišla jako dvanáctiletá slečna, daroval ji sem malajsijský sultán Johor. Přičemž tehdy nebylo jasné, kolik je jí vlastně let, na to se přišlo až později. Pátrání po věku mladého opičího dárku trvalo celkem 18 měsíců a nakonec bylo završeno úspěchem, i když nebylo úplně jednoduché. Bylo nutné projít zápisy, které pořídili její bývalí chovatelé a také naslouchat vzpomínkám různých dobrovolníků. Nakonec se ale průzkum podařilo úspěšně završit a následoval zápis rekordmanky do Guinessovy knihy rekordů. Podle ošetřovatelů se samice Paun těší velice dobrému zdraví. Jediné, co ji aktuálně trápí, je artróza, na kterou bere léky.